Kariera i Praca

Inwestowanie na giełdzie – największe błędy jakie możesz popełnić

Czy inwestowanie na giełdzie jest proste? Z pewnością jest to jeden z ciekawszych sposobów na optymalne wykorzystanie swojego kapitału w obliczu podwyższonej inflacji. Jednak lekceważenie praw rynku może w bardzo szybki sposób pozbawić nas oszczędności życia. Jakich błędów należy unikać podczas inwestycji giełdowych?

Inwestowanie bez planu

Spośród wszystkich możliwych do popełnienia przez początkującego inwestora błędów, ten może już na samym początku wyeliminować nas z dalszej zabawy. Mowa tu oczywiście o braku jasnej i klarownej strategii, która pozwoli nam w sposób jednoznaczny oceniać, który sygnał transakcyjny jest atrakcyjny z punktu widzenia naszej strategii, a w których sytuacjach powinniśmy odpuścić inwestowanie w dane akcje

Specjaliści mówią jednym głosem – inwestowanie na giełdzie to przede wszystkim planowanie. Musimy doskonale wiedzieć, jakie kryteria muszą być spełnione, by pozycja mogła zostać otwarta i co powinno się wydarzyć, by taka pozycja miała zostać zamknięta. To oczywiście telegraficzny skrót. W ramach strategii inwestycyjnej powinniśmy też doskonale wiedzieć o tym, na jakie ryzyko możemy sobie pozwolić, jakich rynków unikać, jak długo trzymać daną pozycję, a także jaki udział całego depozytu możemy angażować jednocześnie. 

Brak dywersyfikacji instrumentów finansowych

dywersyfikacji inwestycyjnej napisano wiele pozycji książkowych. My tylko przypomnimy starą, ale jakże aktualną w dziedzinie inwestycji giełdowych prawdę o tym, że nie należy wkładać jaj do jednego koszyka. Co zrobimy w momencie, gdy całość kapitału zostanie alokowana w akcje spółek sektora, który w ciągu kilku dni zaliczy dramatyczny spadek wartości? Takie ryzyko istnieje zawsze, a my, dzięki szerokiej ofercie instrumentów finansowych udostępnionych przez brokera mamy narzędzia, by je zminimalizować.

Warto więc w świadomy sposób dokonywać selekcji instrumentów finansowych i wybierać te, które sumarycznie w portfelu inwestycyjnym zapewnią nam ochronę kapitału podczas recesji i ponadprzeciętne zyski podczas gospodarczej prosperity. A jest w czym wybierać – akcje, obligacje, ETF, pary walutowe, kryptowaluty, opcje, kontrakty, surowce czy metale szlachetne. Każdy z tych aktywów jest inny i inaczej reaguje zarówno na zdarzenia gospodarcze, jak i techniczne poziomy psychologiczne. Naszym zadaniem jest dostosować portfel tak, by obiektywny analityk nazwał go idealnie zrównoważonym. 

Brak zabezpieczania pozycji

Stop Loss to dobrodziejstwo internetowych platform inwestycyjnych. Wielu profesjonalnych inwestorów może na własnej skórze opowiedzieć, jak to proste narzędzie uratowało ich przed zupełnym bankructwem. Dlatego tak ciężko jest uwierzyć w to, że już na początku przygody z inwestowaniem na giełdzie zupełnie ignorujemy tak oczywiste kwestie i skupiamy się jedynie na zarabianiu, nie bacząc na defensywną ochronę kapitału na wypadek nagłych zmian cenowych.

Stop Loss to narzędzie, które powinno być przez nas wykorzystywane podczas każdej inwestycji. A to, w jaki sposób poziom SL ustawić zależy bezpośrednio od wcześniej przygotowanej strategii inwestycyjnej. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz