Wojna oczami więźniów, czyli opowieści z Oświęcimia

https://uniface.pl/wp-content/uploads/2021/05/20210525202404_download.jpgWojna oczami więźniów, czyli opowieści z Oświęcimia

Książki o tematyce obozowej są dziś niekwestionowanie jednymi z najchętniej czytanych. Trudno się temu dziwić, przecież historia II wojny światowej zawsze najbardziej ciekawiła wszystkich na lekcjach historii. Szczególnie poruszające są książki o obozie w Oświęcimiu. Możliwość poznania opowieści o ludziach, którzy przeżyli piekło jest dla nas świadectwem niezłomności człowieczeństwa. 

Prawda czy fikcja?

Sięgając po literaturę wojenną możemy wybrć spośród dwóch jej odmian. Będzie to, rzecz jasna, literatura faktu, ale również fikcja. Zdaje się, że próba wartościowania obu nie znajduje w tym wypadku zastosowania. Obie odmiany dogłębnie poruszają dzięki opisywanym czasom II wojny światowej. 

Historie prawdziwe dostarczają nam więcej emocji, bowiem nieustannie towarzyszy nam świadomość tego, że historie opowiadane działy się realnie. Za idealny przykład posłuży nam wybitna powieść Magdy Knedler, Położna z Auschwitz. Prawdziwa historia Stanisławy Leszczyńskiej, która ocaliła tysiące dzieci w Oświęcimiu.

Fikcja jest tego piętna pozbawiona. Nie ma tak silnego współodczuwania z bohaterami jak w przypadku realnie żyjących kiedyś osób. Nie zmienia to faktu, że emocje wypływające z lektury są równie silne. 

Niemniej jednak w obu przypadkach, prawdy, jak i fikcji, historie osadzone są w kontekście historycznym. To sprawia, że w każdym przypadku opowieści te chwytają za serce i nie pozwalają się od siebie oderwać. 

Nie tylko powieści

Pewnie najczęściej kiedy myślimy o książkach naturalnie nasza uwaga kierowana jest na powieści. Nic w tym dziwnego. Warto jednak mieć świadomość tego, że oprócz niezwykłych długich tekstów prozatorskich, możemy także wybierać spośród wielu innych gatunków, jak na przykład reportaże czy krótkie opowiadania.

Jedną z propozycji czytelniczych, właśnie z kręgu literatury reporterskiej, jest książka Mikołaja Grynberga, Oskarżam Auschwitz. To zbiór ponad 20 rozmów, które zostały przeprowadzone z potomkami więźniów obozu. To niezwykle emocjonalna opowieść rodzin, które, mimo skończonej wojny, doświadczali jej skutków również w nowych czasach.

Historie opowiadane przez samych więźniów znajdziemy w książce Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego, Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach. Jeśli tematyka książek o obozach jest interesująca, to z pewnością ta pozycja dostarczy czytelnikom niezwykłych emocji. Zbiór wspomnień poobozowych, a także relacje z życia po wyjściu na wolność składają się na wzruszające opowieści (nie)zwykłych ludzi, którzy przeżyli piekło.

A może jednak film

Książek o Oświęcimiu jest wiele. Szczególnie w ostatnim czasie pojawia się ich co najmniej kilka w roku wydawniczym. Ale jeśli nie mamy tyle czasu na czytanie, z pomocą przychodzą do nas reżyserzy. Bowiem filmów o tematyce obozowej jest równie dużo, także ekranizacji. Warto w tym miejscu wspomnieć o kultowych tytułach jak Lista Schindlera czy Chłopiec w pasiastej piżamie. Z nowszych produkcji zdecydowanie warty polecenia jest film Mistrz z 2020 roku, w reżyserii Macieja Barczewskiego. Opowiada historię pięściarza, który dzięki swoim sukcesom na ringu obozowym ocalił swoje życie w obozie Auschwitz-Birkenau.

Brak komentarzy.

Dyskusja