Kultura Newsy

Przemyśl – turystyczna perełka Podkarpacia

Założony już w VIII wieku Przemyśl ma długą i różnorodną historię, w której dobrobyt i pokój przeplatały się z przemocą i upadkiem. Dzięki swemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych i strategicznych w Europie Wschodniej, był łakomym kąskiem dla wielu bezwzględnych potęg. Przemyśl, choć ulokowany na nieco mniej uczęszczanym szlaku turystycznym, oferuje wiele atrakcji do zwiedzania: rynek, piękne kościoły i warte odwiedzenia muzea. Przemyśl jest drugim po Krakowie najstarszym miastem w południowej Polsce.

Osobliwości Starego Miasta

Usytuowane na zboczu wzgórza i zdominowane przez kilka potężnych kościołów Stare Miasto w Przemyślu jest malowniczym miejscem. Pochylony Rynek zachował niektóre ze swoich starych arkadowych domów z podcieniami, głównie po jego północnej i południowej stronie. Wiele kamienic ma tablice informacyjne, które przedstawiają historię tego miejsca. Warto zwrócić uwagę szczególnie na numery 16 i 17: ta pierwsza ma pięknie odrestaurowaną fasadę manierystyczną, a druga ma zachowany renesansowy portal z 1560 roku.

Dziedzictwo żydowskie w Przemyślu

Przemyśl był ważnym ośrodkiem życia żydowskiego przez wieki aż do II wojny światowej. W momencie wybuchu wojny społeczność żydowska liczyła około 24 000, czyli jedną trzecią populacji miasta. Początkowa sytuacja Żydów z Przemyśla podczas II wojny światowej była inna niż w innych polskich miastach ze względu na jej wschodnią pozycję. Przez pierwsze dwa lata wojny (kiedy Niemcy i Związek Radziecki były sojusznikami i dzieliły między sobą Polskę) granica w rejonie Sanu biegła prosto w kierunku Przemyśla. Większość Żydów znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej i byli względnie lepiej sytuowani niż ich bracia na terenach okupowanych przez nazistów (chociaż około 7000 deportowano do Związku Radzieckiego). Sytuacja uległa pogorszeniu w 1941 r. po tym, jak Niemcy zaatakowali Związek Radziecki, zajęli całe miasto i rozpoczęli poważne prześladowanie Żydów z Przemyśla i okolic. Większość została ostatecznie skazana na śmierć w niemieckim obozie zagłady Bełżec pod Lublinem w 1942 r.

Jedynymi znaczącymi pozostałymi reliktami dziedzictwa żydowskiego są dwie synagogi (z czterech istniejących przed II wojną światową), obie z końca XIX wieku. Najważniejsza ocalała synagoga znajduje się za budynkiem przy ul. Słowackiego 13, na wschód od Rynku. Funkcjonowała jako oddział biblioteki publicznej do 2015 r., ale obecnie jest pusta, gdyż bibliotekę przeniesiono. Druga zachowana lecz zaniedbana i opustoszała jest Synagoga Zasańska, usytuowana przy pl. Unii Brzeskiej 6. Początkowo miała mieścić się tam galeria sztuki żydowskiej, jednak miasto nie wiedzieć czemu sprzedało obiekt osobie prywatnej w 2005, i od tego czasu pozostaje on pusty i niszczejący. Można również zwiedzić dawny cmentarz żydowski – znajduje się on na południowym krańcu ul. Słowackiego.

Wycieczka z Przemyśla : zamek w Krasiczynie

Późnorenesansowy zamek we wsi Krasiczyn, położonej około 11 km na południowy zachód od Przemyśla, wydaje się być bajką. Mimo swojej masywności jest bardziej okazałym pałacem niż twierdzą – okazałość i piękno zdominowały siłę obronną, gdy włoski architekt Galeazzo Appiani zbudował go w latach 1592–1618 dla zamożnej rodziny Krasickich. Z bielonymi ścianami, wieżyczkami i przestronnym arkadowym dziedzińcem pozostaje on cudownie fotogeniczny (bardzo często stanowi tło sesji zdjęciowych par młodych). Można wziąć udział w wycieczkach w języku polskim, aby zobaczyć wnętrze zamku  (wycieczki w języku angielskim są dostępne dla grup składających się z co najmniej pięciu osób i należy je zarezerwować z wyprzedzeniem), lub po prostu spacerować po pięknym parku w stylu angielskim.

Projekt wież zamkowych był świadomym odzwierciedleniem ówczesnego porządku społecznego. Wieże zostały nazwane (zgodnie z ruchem wskazówek zegara od południowo-wschodniego rogu) od Boga, papieża, króla i szlachty. W Wieży Boga (Baszta Boska), zwieńczonej kopułą, znajduje się kaplica. Wieża Króla (Baszta Królewska) ze stożkowym dachem i małymi wieżyczkami byłaby uroczym domem dla bajkowego Kopciuszka. Od strony dziedzińca na murach zamku znajdują się renesansowe dekoracje ze scen biblijnych i wizerunki polskiej szlachty.

Na terenie zamku w Krasiczynie znajduje się hotel, który oferuje kilka różnych rodzajów pokoi, od stosunkowo skromnych, jedno- i dwuosobowych pokoi w wozowni do bogatszych pokoi dwuosobowych i apartamentów w samym zamku. Istnieje nawet luksusowy pięcioosobowy pawilon myśliwski, który ma własną kuchnię i ogród.

Na terenie zamku znajduje się restauracja, która serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej w klimatycznym otoczeniu. Dania główne – grillowane mięso, ryby i sałatki – są bardzo dobre, a atmosfera może stać się wręcz romantyczna.

Do zamku w Krasiczynie najlepiej dotrzeć własnym samochodem lub ewentualnie jednym z miejskich autobusów (jeżdżą one niestety dość rzadko).

Jak dotrzeć do Przemyśla?

Do Przemyśla codzienne jeżdżą pociągi z Krakowa, Warszawy, Poznania i pociąg nocny aż ze Szczecina. Z Krakowa czas podróży wynosi około 3,5 godziny, a bilety normalne dostępne są od 45 zł. Wolniejsze pociągi pośrednie mogą być tańsze. Ze stolicy regionu, Rzeszowa, istnieje wiele połączeń z Przemyślem. Czas podróży z Rzeszowa powinien wynosić około 1,5 godziny lub nieco mniej.

Bezpośrednie połączenie z Kijowa przez Lwów na Ukrainę z uproszczonymi kontrolami granicznymi odbywającymi się w pociągu kończy się w Przemyślu. Czas podróży z Kijowa wynosi od 7,5 do 9,5 godzin. Ze Lwowa pociąg dojeżdża do Przemyśla w ciągu 2-3 godzin. Istnieje znacznie więcej połączeń ze Lwowa niż z Kijowa.

Dobrym rozwiązaniem jest również przybycie do Przemyśla samochodem i stworzenie sobie tu bazy wypadowej do zwiedzania okoliczny miejsc i atrakcji np. Kalwarii Pacławskiej, Bieszczad, wycieczki do Lwowa z Przemyśla, Krasiczyna , arboretum w Bolestraszycach itp.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz