Praca po 50. roku życia – jak i gdzie ją znaleźć?

https://uniface.pl/wp-content/uploads/2021/06/pracapo50-scaled.jpegPraca po 50. roku życia – jak i gdzie ją znaleźć?

Rynek pracy w Polsce jest dziś elastyczny i daje szanse na znalezienie posady osobom w różnym wieku i o różnym stopniu wykształcenia. Co oczywiste, te szanse nie zawsze są równe, niektóre grupy mają nieco utrudnione zadanie. Osoby po 50. r. życia w terminologii stosowanej przez urzędy pracy do określenia struktury bezrobocia należą do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy i zazwyczaj stanowią znaczny procent tejże grupy.

Odnalezienie się po stracie dotychczasowej pracy jest jednak możliwe, warto jednak wiedzieć, jak realnie wyglądają perspektywy znalezienia nowego zajęcia w dojrzałym wieku. Jak znaleźć pracę po 50 i gdzie jej szukać?

Jak znaleźć pracę po 50?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że pracownik w takim wieku ma bardzo wiele atutów, które trudno znaleźć u jego młodszych kolegów i koleżanek. Wieloletnie doświadczenie zawodowe i życiowe, szeroka wiedza, niejednokrotnie wykorzystana w praktyce, umiejętność nawiązywania kontaktów z klientami, współpracownikami pozwalają na większy spokój i pewność działania. Przykładowo, trudna dla stawiającego pierwsze zawodowe kroki dwudziestokilkulatka sytuacja dla osoby z wieloletnim stażem pracy może być zupełnie normalna. Doświadczeni pracownicy budzą też często większe zaufanie, doskonale wiedzą, jak budować relacje. Kolejna kwestia to ustabilizowana sytuacja prywatna, pozwalająca często na dużą dyspozycyjność.

Często szukając pracy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki mamy potencjał. Nasza wiedza i atuty wydają się nam niekiedy przeciętne i nieatrakcyjne, a do wysyłania CV podchodzimy z brakiem wiary we własne umiejętności. To bardzo duży błąd! Nowa praca po pięćdziesiątce to oczywiście wyzwanie, zwłaszcza jeśli sporą część życia zawodowego poświęciliśmy jednej firmie. Jest to jednak możliwe!

Poszukiwanie pracy opłaca się zacząć od sprawdzenia, jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników wykonujących nasz lub pokrewny zawód. W tym celu możemy sprawdzić wyniki badania Barometr zawodów. Jest to prognoza sytuacji na rynku pracy w Polsce przygotowana raz do roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W skali krajowej deficyty pracowników – z różnym wykształceniem i uprawnieniami – zgłaszali pracodawcy z branż budowlanej, produkcyjnej, spożywczej i gastronomicznej, TSL (transportu, spedycji i logistyki), sektorów edukacyjnego i medyczno-opiekuńczego. Ponadto brakuje na rynku mechaników pojazdów samochodowych i samodzielnych księgowych. Nadwyżka kandydatów względem ofert pracy dotyczy z kolei ekonomistów. Wykonywanie jednego z zawodów deficytowych oznacza, że mamy duże szanse na znalezienie ofert i zatrudnienie się, nawet od zaraz.

Często także pracodawcy skupiają swoje działania rekrutacyjne na tak zwanym pokoleniu silver i publikują oferty pracy dla 50-latków. Proces starzenia się społeczeństwa wydaje się nieunikniony, w wielu zawodach już teraz widać, że średnia wieku pracowników jest dość wysoka. Młodzi ludzie niechętnie wybierają dany kierunek kształcenia, tworzy się luka kadrowa, którą są w stanie w pewnym stopniu zmniejszyć pracujące osoby w dojrzałym wieku.

Oferty pracy dla osób po 50-tce – gdzie ich szukać?

Dobrze jest działać wielotorowo, sprawdzić, czy nikt z naszych znajomych nie słyszał o wakacie, rozpuścić wici. Praca z polecenia nie zwolni nas z procesu rekrutacji, przygotowania CV i listu motywacyjnego, przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, ale warto wiedzieć o tym, że wiele firm z powodzeniem stosuje system poleceń pracowniczych.

Szukanie pracy zdecydowanie ułatwiają portale rekrutacyjne. To strony łączące pracodawców z pracownikami. Aby z nich korzystać, nie trzeba biegle poruszać się w wirtualnym świecie i być mistrzem informatyki. Prostą w użytkowaniu, a jednocześnie popularną i bezpieczną stroną, jest portal praca.pl. W jednym serwisie mamy dostęp do wyszukiwarki ofert pracy (które możemy filtrować wg stanowiska czy obszaru zawodowego, lokalizacji) i profilu kandydata, dzięki któremu wyślemy aplikację bezpośrednio do pracodawcy. Założenie konta na praca.pl jest bezpłatne, a daje liczne ułatwienia. Na stronie możemy np. przygotować przejrzysty życiorys (w kreatorze CV), ustawić powiadomienia o nowych ogłoszeniach. Co więcej, portal udostępnia również darmową aplikację na telefon komórkowy i inne urządzenia mobilne – dzięki niej będziemy mogli przeglądać ogłoszenia w dowolnym miejscu i czasie, zawsze mając pod ręką nasze dokumenty aplikacyjne.

Brak komentarzy.

Dyskusja