Poznaj ciekawe fakty na temat czarnego prochu

https://uniface.pl/wp-content/uploads/2021/07/czarny-proch.jpgPoznaj ciekawe fakty na temat czarnego prochu

Różnego pochodzenia materiały wybuchowe od wielu setek leci wykorzystywane były na polach bitwy oraz w celu kruszenia skał w kopalniach. W zależności od składu i właściwości chemicznych danego materiału, jego zastosowanie może być mniej lub bardziej powszechne. Do takich związków należy czarny proch, którego historia sięga już roku 900. Dlaczego jednak ten popularny materiał wybuchowy stracił na popularności?

Właściwości i skład czarnego prochu

Czarny proch składa się z saletry potasowej, węgla drzewnego oraz siarki. Szczegółowe proporcje mogą się nieznacznie różnić, podobnie zresztą jak ewentualne dodatki. Optymalny rozkład wygląda następująco: saletra potasowa – 74,64%, węgiel drzewny – 13,51%, siarka – 11,85%. Możliwość manipulacji proporcjami poszczególnych składników pozwala dostosować właściwości czarnego prochu do konkretnego zastosowania.

Czarny proch spala się w temperaturze ok. 2200 stopni Celsjusza. Tym samym wytwarza przy tym ogromne ilości gęstego dymu, który sprawiał dawnym strzelcom ogromne problemy. Przede wszystkim zdradzał ich pozycję na polu bitwy, a co gorsza – osadzał się wewnątrz lufy i przyciągał drobinki wody. To powodowało szybkie rdzewienie broni palnej i zapychanie wylotu.

Dlaczego jednak czarny proch stracił na swojej popularności? Głównie z powodu niskiej wydajności. Energia wybuchu czarnego prochu to zaledwie 2,8 MJ/kg, podczas gdy trotylu 4,7 MJ/kg. Co ciekawe, aby doszło do zapłonu mieszanki czarnego prochu, nie ma konieczności dostarczania dodatkowego tlenu z zewnątrz. Ponadto czarny proch spala się szybciej w warunkach wysokiego ciśnienia.

Przechowywanie i pozwolenie na czarny proch

Czy możliwa jest produkcja czarnego prochu w warunkach domowych? Od strony formalnej, prawo zakazuje tej formy aktywności. Praktycznie jednak rzecz biorąc byłoby to możliwe, aczkolwiek wysoce ryzykowne, ponieważ czarny

proch jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju wyładowania elektrostatyczne. To z kolei determinuje sposób jego przechowywania. Powinien być transportowany i składowany we fabrycznych pojemnikach, które nie ulegają elektryzowaniu się. Czarny proch można legalnie posiadać, ale pod warunkiem jednoczesnego posiadania broni czarnoprochowej wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub jej repliki.

Brak komentarzy.

Dyskusja