Newsy Zdrowie i Uroda

Niech się oczy śmieją

To, w którym momencie wokół oczu pojawią się pierwsze zmarszczki, zależy przede wszystkim od grubości skóry i jej odporności na wiotczenie. Ale znaczenie ma także tryb życia, czas spędzany na słońcu bez ochrony przed promieniowaniem UV oraz to, czy używasz odpowiednich kremów.
Za powstanie zmarszczek wokół oczu odpowiada mimika, czyli praca mięśni twarzy. Zagniecenia na skórze zaczynają zarysowywać się zwykle około 25.–30. roku życia, ale u osób o żywej mimice mogą pojawić się wcześniej. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie kurzych łapek są zastrzyki z toksyny botulinowej typu A (Botox). Wygładzają skórę w ciągu dwóch tygodni od zabiegu, efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zapobiegają powstawaniu kolejnych zmarszczek. Zastrzyk z botoksu kosztuje 600–1000 zł. Kosmetyki są znacznie tańsze, ale mniej skuteczne. Aby spłycić zmarszczki, kremu trzeba używać przez kilka tygodni. Dobre efekty przynoszą preparaty z gliceryną, która ma silne działanie nawilżające. 
Wypróbuj:
Przeciwzmarszczkowy krem Beauty Creator Soraya (14 zł), 
Przeciwzmarszczkowy kompleks pod oczy Multi Efekt Miraculum (23 zł), 
Krem-żel pod oczy intensywnie nawilżający Hydrain 2 Dermedic (32 zł). 
Jeśli chcesz spotęgować działanie kremu, zastosuj kurację płatkami kolagenowymi. Nakłada się je po użyciu specjalnego serum. Tworzą one powłokę, która wzmacnia działanie serum. Efekt wygładzenia skóry widać natychmiast, utrzymuje się kilka godzin. 
Wypróbuj:
Płatki kolagenowe i Aktywny żel pod oczy Ocula Dr.Belter (115 zł/serum i 20 płatków). 
Na podobnej zasadzie działają kremy z kwasem hialuronowym. 
Wypróbuj: 
Krem pod oczy i na powieki Anti Age OligoProxygen Eveline (15 zł), 
Krem Repairwear Clinique (175 zł). 

Nietwarzowe wypukłości 
Worki pod oczami. Zauważasz je, kiedy wstaniesz z łóżka. Znikają po kilkunastu minutach lub szybciej, jeśli umyjesz twarz zimną wodą. Skąd się biorą? W nocy mniej intensywnie poruszamy powiekami. Dlatego w otaczającej je tkance łącznej zalega limfa i tworzy się obrzęk. Kiedy zaczniesz mrugać, naczynia limfatyczne pozbędą się nadmiaru limfy. Skutecznym sposobem walki z obrzękami są też kosmetyki z hespedryną (wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, poprawia mikrokrążenie w skórze, rozjaśnia cienie pod oczami) lub kofeiną (stymuluje przepływ limfy, zmniejsza obrzęk). 
Wypróbuj:
Serum przeciw podkrążonym oczom i workom pod oczami Preventi Dermika (41 zł),
Krem Vinoterapia Bielenda (15 zł), 
Krem korygujący Ziaja (9 zł), 
Krem pod oczy Caviar Juillet Essayer (41 zł), 
Żel pod oczy Iwostin (24 zł), 
Żel Hydraphase La Roche-Posay (38 zł), 
Krem pod oczy AA VITALlift Oceanic (16 zł), 
Hydrożel pod oczy Thermal Fix Vichy (78 zł). 
Zdarza się, że worki nie znikają po umyciu twarzy zimną wodą. Ten problem dotyka wielu osób około 45. roku życia. Pod wpływem zwiotczenia wywołanego starzeniem tkanka tłuszczowa, która powinna znajdować się w oczodole, wydostaje się pod skórę i tworzy przepuklinę. Jedynym sposobem na jej usunięcie jest operacja. Zabieg wykonuje chirurg plastyk. 

Podkówki szczęścia nie dają 
Zarwałaś noc, a rano pod oczami masz ciemne podkówki. Wystarczy, że porządnie się wyśpisz i problem zniknie. Ale co zrobić z zasinieniami, które nie mają związku ze zmęczeniem? Pojawiają się właśnie pod oczami, ponieważ tutaj zarówno skóra, jak i warstwa tkanki tłuszczowej jest cieńsza niż w innych miejscach. Jak przez pergamin przeświecają przez nią mięśnie i naczynia, tworząc podkówki. Poprawę przyniosą preparaty z witaminą A (wzmacnia skórę), witaminą K (reguluje proces krzepnięcia krwi, przyspiesza wchłanianie siniaków) oraz witaminą C (uszczelnia naczynia krwionośne, rozjaśnia cienie pod oczami). 
Wypróbuj:
Krem Cernor Auriga (60 zł), 
Krem pod oczy Fito R BanDi (25 zł). 
Przyczyną powstania sinych podkówek może być przewlekłe zapalenie spojówek. Długotrwałe łzawienie drażni okolice oczu, a przewlekły stan zapalny może wywołać zwiększoną produkcję melaniny, która przyciemnia skórę. Dlatego warto sprawdzić u okulisty, czy podkówki są jedynie mankamentem urody czy infekcją i, w razie potrzeby, zacząć się leczyć. 

5 sposobów na piękne oczy
– Chroń skórę kremami z filtrem UV.
 Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia. Sprawia, że skóra staje się cieńsza i bardziej wysuszona.
– W słoneczne dni zakładaj ciemne okulary z filtrem ochronnym. Jeśli masz wadę wzroku, koniecznie noś okulary optyczne lub soczewki kontaktowe. Nie będziesz mrużyć oczu – to główna przyczyna powstawania zmarszczek mimicznych!
– Używaj kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosuj preparaty nawilżające skórę wokół oczu, rób zimne okłady i masaże.
– Wysypiaj się. Podczas snu mięśnie rozkurczają się, a zmarszczki rozprostowują. 
– Dokładnie zmywaj makijaż. Każdego wieczoru! Obowiązkowo! Inaczej doprowadzisz do podrażnienia spojówek. Stosuj delikatne preparaty do demakijażu.

Wygładzają zmarszczki
1. Napinający krem Beauty Creator Soraya
2. Krem pod oczy i na powieki Anti Age OligoProxygen Eveline 
3. Krem pod oczy Caviar Juillet Essayer
4. Krem pod oczy Vinoterapia Bielenda

Zmniejszają cienie i worki pod oczami
5. Żel Hydraphase La Roche-Posay
6. Krem-żel HydraIn 2Dermedic 
7. Kompleks pod oczy Multi Efekt Miraculum
8. Żel pod oczy Iwostin

Makijażowe SOS na poranek po zarwanej nocy
Jak zatuszować niewyspanie, radzi Anna Męczyńska, makijażystka firmy Clarins:
Sprawę załatwi dobry korektor. Sine podkówki ukryje kosmetyk w odcieniu beżowym, brunatne lub brązowe – żółty (możesz go zmieszać z podkładem). Korektor powinien mieć półpłynną konsystencję. Łatwo go nałożyć i dokładnie kryje cienie pod oczami. Kosmetyk w pisaku nanieś w kilku miejscach pod zasinieniem oka i lekko rozetrzyj od wewnętrznego kącika na zewnątrz. Kosmetyk w kremie wklepuj w skórę. Potem na wewnętrznej linii rzęs dolnej powieki narysuj białą kreskę (rozjaśni spojrzenie) i zrób makijaż. 

Konsultacja: dr Małgorzata Żak, lek. medycyny estetycznej, absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz