Jak zabezpieczyć się na emeryturę? Jakie polisy emerytalne wybrać?

https://uniface.pl/wp-content/uploads/2020/05/polisy-emerytalne.jpgJak zabezpieczyć się na emeryturę? Jakie polisy emerytalne wybrać?

Warto już za młodu myśleć o zabezpieczeniu przyszłości swojej i swoich bliskich na czas emerytury. Świadczenia wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą być bardzo niskie, dobrze jest mieć to na uwadze. Dlatego korzystnym rozwiązaniem są polisy emerytalne. Co to takiego i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Oszczędzanie w tzw. skarpetę na stare lata nie jest najlepszym pomysłem. Mało kto ma na tyle silny charakter, by nie skorzystać z odłożonych pieniędzy, szczególnie po wielu latach, gdy będzie ich sporo. Oprócz tego nie ma możliwości dodatkowych zysków. Dlatego powstały polisy emerytalne, które są świetnym zabezpieczeniem na jesień życia. 

Czym są polisy emerytalne?

Polisy emerytalne to ubezpieczenia, które zapewnią nam fundusze na stare lata. Zawieramy umowę z wybranym ubezpieczycielem i co miesiąc odprowadzamy dobrowolnie składki. Ich wysokość jest ustalana z konsultantem indywidualnie w taki sposób, by nie były dla nas obciążeniem. Dzięki temu przez lata jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, praktycznie tego nie odczuwając.

Niektórzy sądzą jednak, że przecież każdy zatrudniony ma co miesiąc odprowadzane obowiązkowe składki na emeryturę – po co więc dodatkowe polisy emerytalne? Otóż okazuje się często, że świadczenia wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego (w naszym kraju mężczyźni muszą mieć 65, a kobiety 60 lat) często są dość niskie, przez co poziom naszego życia się pogarsza. Polisy emerytalne pozwalają więc na zgromadzenie dodatkowych środków, które będą nam „na starość” wypłacane, dzięki czemu będziemy żyć na takim samym bądź podobnym poziomie, jak do tej pory.

Polisy emerytalne – na co się zdecydować?

Przeglądając polisy emerytalne, warto dokładnie czytać umowy. Powinny być jasne, bez żadnych ukrytych kruczków i drobnych zapisków na dole strony. Konsultant powinien nam wyjaśniać wszelkie wątpliwości i dopasowywać szczegółowe warunki do naszej sytuacji – chodzi szczególnie o wysokość składki.

Spośród różnych ofert uwagę przyciąga „Emerytura bez obaw” – jest to ubezpieczenie oszczędnościowe oferowane przez Prudential. Firma podczas podpisywania umowy gwarantuje ubezpieczonemu minimalną kwotę, którą będzie dostawał na koniec ubezpieczenia oszczędnościowego. To bardzo ważne, bowiem od początku wiemy, jakie pieniądze dostaniemy na pewno. Korzystną opcją są także premie roczne i premia końcowa. Dzięki temu zyskujemy pieniądze, co będzie sporą korzyścią na emeryturze.

Dobre polisy emerytalne są także zabezpieczeniem naszych bliskich, np. w „Emeryturze bez obaw” w ramach umowy jest ubezpieczenie na życie. To niezwykle istotne, bowiem w razie naszej śmierci osoby nam bliskie dostają pieniądze, które wówczas z pewnością będą im bardzo potrzebne. Decydując się na polisę, trzeba także uwzględnić rozsądną wysokość wpłat w taki sposób, by nie były one sporym nadszarpnięciem domowego budżetu. Kwestią, na którą jeszcze warto zwrócić uwagę, jest brak podatku od dochodów kapitałowych, to oznacza, że gdy już otrzymamy pieniądze z polisy, to nie będą one podlegały podatkowi od dochodów kapitałowych.

Zawiązując umowę, trzeba upewnić się, czy jest możliwość zawieszenia opłacania składek w przypadku jakichś problemów finansowych. Taką opcję mają, a przynajmniej powinny mieć, wszystkie polisy emerytalne godne uwagi.

Kto może zawierać polisy emerytalne?

Polisy emerytalne mogą być zawierane przez osoby pełnoletnie, które nie mają więcej niż 66 lat. Umowa zawierana jest minimum na 10 lat. Im dłuższy okres jej trwania, tym większy kapitał nazbiera się na koniec. Wysokość wpłat ustala się indywidualnie, w przypadku wspomnianej „Emerytury bez obaw” składki zaczynają się już od 165 zł miesięcznie. Jej wysokość można zmienić, ale tylko wtedy, gdy do końca umowy jest więcej niż 10 lat. Co ciekawe, składki nie muszą być wpłacane co miesiąc – można zdecydować się na opcję kwartalną, półroczną lub roczną.

Brak komentarzy.

Dyskusja