Kuchnia

Jak wybrać szafy chłodnicze do lokalu? Praktyczny poradnik

Urządzenia chłodnicze w lokalach gastronomicznych i przemyśle spożywczym, są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Od ich wyboru zależy nie tylko możliwość przechowywania produktów, półproduktów i wyrobów gotowych, ale również ergonomia pracy. Jak zatem dobrać szafy chłodnicze dla Twojej firmy?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni i wygoda 

Pomieszczenia adaptowane do celów przemysłowych często posiadają ograniczenia związane wielkością przestrzeni użytkowej i ich rozmieszczeniem. W takiej sytuacji dobór urządzeń jest kluczowym czynnikiem. W kontekście szaf chłodniczych pomocne mogą się okazać następujące rozwiązania:

  • Podblatowe szafy chłodnicze – polecane zwłaszcza do restauracji serwujących dania à  la Carte. Poręczny dostęp do produktów i półproduktów usprawnia proces przygotowania i wydawki. Pomagają one zaoszczędzić miejsce, wkomponowując się w przestrzeń roboczą.
  • Szafy wolnostojące – cechują się wyśmienitą wydajnością. Dzięki rozmaitym wymiarom istnieje możliwość do pasowania ich praktycznie do każdej kuchni. Zazwyczaj to szafy wolnostojące są głównymi urządzeniami chłodniczymi wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości lub potrzeby instalowania komór chłodniczych. Ich główną zaletą jest pojemność.
  • Szafy chłodnicze ekspozycyjne – przeznaczone głównie do sklepów spożywczych, barów i kawiarni. Wspomagają proces sprzedaży, pozwalając na prezentację produktu. Przeszklone witryny mogą posiadać drzwi otwierane skrzydłowo lub przesuwne. Podczas wyboru należy się kierować ergonomią i przestrzenią. W niektórych miejscach zastosowanie drzwi otwieranych na zewnątrz będzie kłopotliwe dla użytkowników. Z kolei dla personelu, samozamykające się drzwi przesuwne, mogą nie być komfortowym rozwiązaniem.

Kluczowe parametry w wyborze szafy chłodniczej

Producenci profesjonalnych urządzeń chłodzących prześcigają się w prezentowaniu dodatkowych funkcji. Niezmiennie istnieją jednak parametry, które okazują się kluczowymi podczas wyboru. Są to:

  • optymalną pojemność – należy ocenić co chcemy przechowywać: czy lepiej kupić jedno urządzenie czy kilka mniejszych. Niektóre z nich mogą zawierać strefy chłodzenia, pozwalające na przechowywanie różnych typów produktów, w obrębie przepisów sanitarnych.
  • moc – jest niezbędna, aby szafa chłodnicza wydajnie chłodziła, a produkty nie psuły się. Dobór mocy zależy również od możliwości instalacji elektrycznej lokalu.
  • klasę energetyczną – często przy niewielkiej dopłacie można otrzymać produkt o lepszej wydajności energetycznej. 
  • wyposażenie wnętrza – zależne od produktów, które będziemy przechowywać. W niektórych przypadkach sprawdzi się system szufladowy, pozwalający na przechowywanie pojemników typu GN, a w innych półkowy, umożliwiający włożenie dużych przedmiotów czy blach z wyrobami.

Podsumowując, wybór szafy chłodniczej zależy głównie od typu lokalu, jego możliwości technicznych i potrzeb, które ma zaspokoić. W dalszej kolejności w grę wchodzi ergonomia użytkowania, dodatkowe wyposażenie oraz możliwości finansowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz