Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Walka o pracę? Studentom się nie chce

Walka o pracę? Studentom się nie chce
Dziennik "Metro" alarmuje: Studenci - w kółko nazywani "straconym pokoleniem", albo "generacją praktyk" - coraz częściej składają broń i odpuszczają poszukiwanie staży czy praktyk. Gazeta powołuje się na raport "Pierwsze kroki na rynku pracy" firmy Deloitte z którego wynika, że aż 32 proc. adeptów uczelni nie szuka żadnej pracy. Statystyki są zatrważające, bo tylko 22 proc. żaków stara się o rzeczone praktyki, 18 proc. chce pracować na część etatu zaś 28 proc. - na podstawie umowy o pracę. Dlaczego studentom się nie chce? Powód jest prosty - niesprzyjające warunki gospodarcze i skostniały kodeks pracy. I wybrzydzający pracodawcy. Nadto młodzi ludzie mają dość śmieciowych umów o pracę i świadomie decydują się na nicnierobienie. Co ważne niepracująca młodzież odbije się przedsiębiorstwom czkawką - te stracą istotną grupę klientów. Ucierpi także gospodarka - do państwowej kasy wpłynie mniej pieniędzy z podatku dochodowego i trzeba będzie przeznaczyć o wiele więcej środków na obsługę bezrobotnych. Pracodawcy wybrzydzają, więc studenci rezygnują: "W tym roku odpuściłam poszukiwania, bo wiem jak szukali pracy koledzy z roku. Pracodawcy kazali im przyjść pod koniec studiów - mówi "Metru" Małgorzata Morocznik, studentka IV roku Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Małgorzata jest jednak pełna optymizmu i wierzy we własne możliwości. Wie, że kiedyś znajdzie wymarzoną pracę. Kogo w takim razie chcą zatrudniać firmy? Dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języków obcych i umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Więc najlepiej, żeby świeżo upieczony absolwent wyższej uczelni był doświadczonym pracownikiem. Ci, którym chce się szukać praktyk z pewnością nie obrażą się na tych, którym się nie chce. Leniwi sami eliminują się z rynku pracy. Konkurencja będzie mniejsza.
Źródło: http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,10311314,Pokolenie_iPoda...

Komentarze (26)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
oj żeby tylko ci pracodawcy chcieli przyjmować na staż albo praktyki
Odpowiedz
5
pustamiska 02.09.2013 Zgłoś
Pomagamy pieskom, każde kliknięcie się liczy żeby pomóc psom w schroniskach. 70 kliknięć poprawia byt 1 psa w schronisku - 9.bb/183291/pustamiska - Dziękujemy!
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
niedługo pracodawcy sami będą sobie pracować za dwóch lub trzech
Odpowiedz
2
Ola 02.09.2013 Zgłoś
Zawsze powtarzam, że jeżeli ten chory kraj nie zrozumie, że młodzi są przyszłością i nie zaczną w nią inwestować (w nas,czyli w przyszłość), to ten kraj się po prostu rozsypie, bo część młodych wypadnie z obiegu i pogrąży się w biedzie, a reszta po prostu wyjedzie za granicę.
Odpowiedz
5
Jola 02.09.2013 Zgłoś
bardzo to interesujące, ale jakim cudem mam znaleźć pracę, która mnie interesuje, skoro pracodawcy od ludzi po studiach wymagają doświadczenia? w czasie studiów go nie zdobędę, bo wszyscy chcą, żebym je najpierw skończyła, a potem się okazuje, że i tak nie ma pracy. i tak w kółko.
Odpowiedz
7
zaradna 02.09.2013 Zgłoś
Zaraz po skonczeniu czwartego roku studiow poszlam do pracy . Nie bylo latwo, bo nadal bylam na dziennych studiach, pisalam prace magisterska, pracowalam w miejscu oddalonym o 400 km nie mialam samochodu i nie pracowalam na prestizowym stanowisku wiec i nie zarabialam kokosow . Wstawalam o 4 rano codziennie aby sie pouczyc , jechalam na uczelnie tak czesto jak sie dalo kosztem wlasnego urlopu , zaliczalam ostatnie przedmioty nawet w przedterminach jak mozna bylo i pisalam prace magisterska konsultujac ja z moim promotorem wg ustalonego planu. I uwazam ze bylo warto. Ten rok nauczyl mnie wiecej moze niz teoretyczna nauka na uczelni. Zaraz po obronie moglam pozwolic sobie na zmiane pracy na lepsza bo mialam juz jakies doswiadczenie i list referencyjny od poprzedniego pracodawcy. Jak sie chce to mozna i wkurza mnie takie biadolenie ze nie moge dostac pracy , ze sie nie oplaca itd.Jak musisz sam sie utrzymac i wiesz ze nikt ci nic nie zalatwi i nie pomoze to ci sie wszystko oplaca
Odpowiedz
0
q 02.09.2013 Zgłoś
Ja od połowy 3ciego roku na polibudzie pracuję na 1/2 etatu w charakterze testera aplikacji. Ostatnio u nas w firmie była rekrutacja i było 0 (słownie: zero!!!) chętnych, a wymaganiem był praktycznie dobry angielski...
Odpowiedz
8
zawodowyinwestor.pl 02.09.2013 Zgłoś
Ja jestem studentem 4 roku i zarabiam dobre pieniądze, bo zatrudniłem swoje pieniądze a nie mój czas, który mogę poświęcić na naukę. Tutaj dowód: www.zawodowyinwestor.pl
Odpowiedz
0
enc 02.09.2013 Zgłoś
"Ci, którym chce się szukać praktyk z pewnością nie obrażą się na tych, którym się nie chce. Leniwi sami eliminują się z rynku pracy. Konkurencja będzie mniejsza." ŚWIĘTE SŁOWA! Osoby z mojego roku, którym chciało sie coś robić albo znalazły pracę albo nie musiały szukać. Reszta siedzi w domu i narzeka, że pracy nie ma.
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nasz kraj jest bardzo bogaty, skoro pozwala na to, żeby młodzi ludzie (wykształceni) wyjeżdżali do innych krajów. Z własnego przykładu i znajomych to piszę. Po podstawówce technikum, potem studia inż., potem mgr i rok szukania pracy w kraju ... była praca owszem, za 1600 zł z możliwością zarobienia 1800 po 2 latach pracy. Część znajomych wyjechała, ja się wahałem i teraz tego żałuję. Bo okres studiów to naprawdę wg mnie czas zmarnowany (5,5 roku). Można było od razu po otwarciu granic ruszać na zachód tak jak moi starsi o 5-6 lat znajomi i zdobywać doświadczenie ale za granicą i po prostu tam układać sobie życie. W Polsce moim zdaniem nie ma szans dla młodych, by pracować za godne pieniądze i spokojnie móc przeżyć od pierwszego do pierwszego na swoim nie prosząc rodziców o pomoc. Jeśli do wiosny nic się nie zmieni z rynkiem pracy i płacami także opuszczę ten kraj.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Dziwi mnie fakt że wszędzie chcą ten angielski.... przecież to Polska ! czyżby już nikt po polsku już nie mówił ? przecież nie każdy uczy się angielskiego... a sporo osób posiada większa wiedzę i umiejętności niż osoba znająca sam angielski
Odpowiedz
6
ja 02.09.2013 Zgłoś
guano prawda! liczą się tylko znajomości, a papierkiem, językami i resztą rzeczy można sobie tylko d*** podetrzeć...
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
wszyscy młodzi i prężni ruszają w świat!niektórym pracowitym się powiedzie a niektórym nie!w kraju zostaną miernoty z reguły i dzieci,, kwiaty,,zyjący na rodziców kasie!i jak nie było u nas nigdy dobrze tak i nie będzie!miernota przy władzy nabija sobie kabzę i swojej rodzinie a POLSKĘ i jej OBYWATELI ma z tyłu!!!
Odpowiedz
0
Jaśko 02.09.2013 Zgłoś
Witam! Mgr inż. specjalista od Ochrony roślin. Półroczne praktyki zagraniczne (w specjalności - ochrona plantacji truskawek i malin - nie zbiory tylko uczestniczenie w planowaniu ochrony). PIORiN nie chce stażystów, ARiMR nie dostanie stażysty, a o etacie można zapomnieć itd. W dwa tygodnie po skończeniu uczelni rozpocząłem staż w Urzędzie Miasta. Co po stażu? Bezrobocie. Nie potrafię tego stwierdzić jednoznacznie, ale czy nie lepiej byłoby skończyć zawodówkę lub technikum i fizycznie pracować za konkretne pieniądze? Co myślicie?
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
mojemu chciano przez pol roku dac 600bruto.to powodowalo ze mosial bym mu dac pieniadze na dojazdy.i zywic dalej.wiec wyjechal do irlandi i przynajmniej ja nie mosialem go utrzymywac.wrocil po roku.i mial swoje pieniadze na 2 lata jeszcze.dzis juz pracuje zarabia okolo 4tys ale przez 2 lata szukal pracy.i wszystko ponirzej 2 tys odrzucal. dzis robi dla firmy i siebie 2 fakultet materialoznawstwo.bo widzi ze to jemu glownie przyda.dajcie mlodym szanse A NIE JALMLUZNE to beda pracowac
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ja także uważam , że kraj chory i szczerze nie rozumiem. Od małego wpajano nam uczcie się uczcie i co z tego teraz mamy. Skończyłam 2 kierunki na najlepszym wg rankingów Uniwersytecie w naszym kochanym kraju , nie byłam leniem i nie obijałam się , sama na darmowe praktyki się zgłaszałam ale gdy tylko pytam o możliwość zatrudnienia to nagle już nie jestem potrzebna. Od 6 m-cy szukam pracy wysłałam ponad 200 cv i nic cisza powoli zaczynam się załamywać bo nie wiem już czego więcej można oczekiwać ciągle cisza lub słyszę brak doświadczenia cyt" takie praktyki to nie doświadczenie" to jest chore mimo ,że moje praktyki to samodzielne zrobienie, przeprowadzenie i interpretacja dużych badań , które później firmy przedstawiały na ogólnopolskich konferencjach. Szczerze zaczynam wątpić w nasza gospodarkę i coraz częściej myślę o wyjeździe za granicę.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
każdy z was ma trochę racji ale moim zdaniem problem jest w tym wybrzydzaniu i zawyrzonych wymaganiach studentów lub absolwentów, większośc uważa się za niesamowitych fachowców i że praca za 4 tysiaki im sie należy od ręki bez szukania i oferty pracy za 1200 -1500 zł odrzucają od tak nie rozumiejąc że musza popracowac troche za grosze by złapać to doświadczenie a wg mnie ludzie wyjeżdzający za granice to nie bohaterowie ani żadni zaradni ludzie, wręcz przeciwnie, idą poprostu na łatwiznę bo są za ciency i zbyt leniwi by ustawić się z Polsce. Niedojdy i płączki jak to ciężko w Polsce pakuja się i wyjeżdzają na zmywak albo nosic cegły, to żadne osiągnięcie, w UK taka robote robia tylko polacy i ciapaci. Kariera w UK to poziom easy a w Polsce hard :) Tyle w temacie
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"każdy z was ma trochę racji ale moim zdaniem problem jest w tym wybrzydzaniu i zawyrzonych wymaganiach studentów lub absolwentów, większośc uważa się z..." najlepszy komentarz jaki tu przeczytałem
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
nie kazdy student jest na czyims utrzymaniu zeby bylo go stac na marnie lub wcale platne praktyki.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ile można siedzieć na praktyce? Mam za sobą dwie bezpłatne praktyki, przeglądam teraz oferty pracy etc, w zawodzie studentów tylko szukają na praktyki/ staż, znowu bezpłatny, z mglistą bądź i bez szansą na zatrudnienie. A przecież dojazd, mieszkanie, materiały na studia kosztują. Pracodawca bierze taką osobę po czym po 3 miesiącach zmienia na kolejną, znowu bezpłatnie... Paranoja naszego systemu.
Odpowiedz