Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Stypendia - najlepsi dostaną nawet 5 tysięcy!

Stypendia - najlepsi dostaną nawet 5 tysięcy!
1 października zmieniły się zasady przyznawania stypendiów studenckich. Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stypendia naukowe zostały zastąpione rektorskimi. Inaczej dzielone są stypendialne dotacje - 40 proc. pieniędzy jest teraz przeznaczanych na stypendia rektorskie zaś 52 proc. - na socjalne. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że po zmianach stypendia socjalne trafią do większej liczby studentów i na większości uczelni będą trochę wyższe. W przypadku stypendiów rektorskich sytuacja wygląda inaczej - otrzyma je mniej żaków, "ale będą oni zdecydowanie lepiej docenieni za osiągnięcia naukowe" - podkreśla "DGP". I tak w bieżącym roku akademickim Uniwersytet Jagielloński przyzna o 30 proc. więcej stypendiów socjalnych, niż w ubiegłym, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie - o 15 proc. zaś Politechnika Rzeszowska - o 25 proc. Adepci Uniwersytetu Warszawskiego mogą liczyć nawet na 860 złotych stypendium socjalnego (powiększonego o dodatek mieszkaniowy). A ile wynoszą stypendia rektorskie? Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza np. wypłaci prymusom aż po 750 złotych miesięcznie, lecz "wynagrodzenie z tytułu osiągnięć naukowych trafi do mniejszej o prawie 40 proc. grupy studentów" - podkreśla na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy krakowskiej uczelni. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego dostaną 300 zł a Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - od 200 do 900 zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wylicza, że najwybitniejsi studenci na niektórych kierunkach studiów mogą dostać nawet 4-5 tys. zł stypendiów. Resort nie uwzględnił w tych kwotach wsparcia socjalnego. Czy po zmianach sytuacja stypendialna jest rzeczywiście tak różowa? Oceńcie.
Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/567807,stypendia_stude...

Komentarze (140)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
Socjalne jest zdecydowanie mniejsze i mniej osób je dostało. Został zwiększony próg i zlikwidowano niektóre świadczenia. A z naukowymi - PORAŻKA. Pieniądze praktycznie te same a średnia wysooooooką.Jakie tysiące? U mnie na uniwersytecie jest 600zł/ msc.
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
To i tak dobrze. U mnie 390...
Odpowiedz
6
Gość 02.09.2013 Zgłoś
600 za 5.0 średnią, pozostałe- niższe są też około tego.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Kłamią w sprawie "stypendiów" rektora, w 3 największych Łódzkich uczelniach dostanie je mniej osób niż naukowe i uwaga uwaga... mniejsze, UŁ z 17%(5,1% 400zł, 5,1% 300, 3,8% 250) na 10% 310, Umed z 25%(5% 430, 10% 250 10% 150) na 10%( 3% 500(wzrost o 70) 7% 250), PŁ z 10%(2 i 3 rok) i 15%(4 i 5) po 350-770 (zależy od wydziału i średniej) na 9% dla każdego po 470 (większość dostanie mniej a w szczególności ci najlepsi). Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, iż do tej puli 9-10% dołączono sportowców, którzy mieli do tej pory stypendia z osobnej puli oraz artystów, co jest kolejnym cięciem liczby stypendiów. Na uniwersytecie JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH jest co prawda maksymalne SR 1200zł, ale pod warunkiem, że ma się jednocześnie: średnią 5.0, 2 recenzowane publikacje, 2 konferencje naukowe, jest się laureatem konkursu artystycznego i jeszcze do tego jest się co najmniej medalistą akademickich mistrzostw Polski. Nikt tyle nie dostanie! Kpina! I gdzie te 4-5 tysięcy dla tych najlepszych?
Odpowiedz
5
rz sz 02.09.2013 Zgłoś
bez sensu..pieniadze w bloto..za nauke placic takim lizusom, zal.. do tego w dobie kryzysu..oceny nie sa najwazniejsze a wiadomo jaka jest niesprawiedliwosc na studiach i te stypendia to strata rzadowej kasy
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
średnia 4.9- stypendium 390zł.... porażka
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
290 zl za 4.7 i osiagniecia artystyczne. Porażka
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
haha tysiące... naukowe porażka
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
najlepsze na świecie są szkoły/prywatne a nie darmowe państwowe siedlisko patologii dla biednych i niezaradnych i ci biedni zakompleksieni alkoholicy po "darmowych" studiach zarabiają rocznie tyle co ja miesięcznie często wsadzam ich do więzienia bo to niekompetentni łaPOwnicy pracujący w różnych urzędach
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
studenci którzy sami pracują na opłaty za płatne studia są bardziej rozgarnięci niż dzieci które przepijają kasę rodziców zamiast uczyć się życia w pracy marnują czas "studenckie życie" polegające na zabijaniu czasu.
Odpowiedz
16
Gość 02.09.2013 Zgłoś
To Wy się cieszcie, że coś dostaliście. 4.78 i brak stypendium. Na dziennych. To dopiero porażka.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
haha gowno prawda, takich debili po prywatnych szkolach nigdzie nie chca, bo przepuszczaja was jak najwiecej, zeby jak najwiecej co roku kasowac... gadalem z paroma ludzmi po takich uczelniach i jak trafil sie wymagajacy profesor to trafial na dywanik do dyrektora ze za duzo ludzi oblewa ;d po za tym czytalem ten twoj post juz z miesiac temu, nudzisz... widac ze jestes tak zalosny po tych twoich studiach, ze nie masz co robic
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ja mam naukowego 700, z socjalnym+ dodatek mieszkaniowy mam ok 1400zł miesięcznie
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
na PW (Warszawskiej) naukowe się nie zmieniły. Dostaje je za to o 5% studentów mniej. Jeśli chodzi o socjalne kwoty podstawowe też się nie zmieniły - 750zł. Mieszkaniowe 200zł. Zabrano za to stypendium wyżywieniowe. Podsumowując miało być lepiej, a jest gorzej.
Odpowiedz
3
perwer 02.09.2013 Zgłoś
średnia 5.0, współpraca z przemysłem i instytucjami naukowymi, stypendium 0.0 dziękuję, zero pytań.
Odpowiedz
1
666666666 02.09.2013 Zgłoś
ten portal to patologia usuwają komentarze !!!!
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
stypendium za kierunek zamawiany 1000pln, socjalne 800, rektorskie 450, inkubator studentow wybitnych 300-500, inkubator przedsiebiorczosci 350, moze nie 4-5 tys ale 3 da sie zrobic, niecale 2 mozna miec bez wiekszego wysilku- a to że ludzie placza, ze na uniwersytecie max 500 zl... to trzeba bylo nie isc na studia z bezrobocia !
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Całe społeczeństwo utrzymuje tych nierobów a oni i tak potem wyjadą zagranicę i będą pracować na zmywaku bo nic innego nie potrafią robić .Każdy wie że że większość studentek to ku..y coraz więcej zamieszcza się ich życie,orgie w miejscach zamieszkania.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
350 za niepełnosprawność. 2 stopień. ;)
Odpowiedz