Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Studiuj na Harvardzie z domu lub pociągu

Studiuj na Harvardzie z domu lub pociągu

Nowa nordycka dieta, zrozumienie mediów przez zrozumienie Google, antykoncepcja: wybory, kultura i konsekwencje – to tylko trzy z wielu ciekawych zajęć, na które możecie zapisać się przez internet w ramach studiów MOOC (otwarte masowe kursy online). A studiujecie, kiedy chcecie i skąd chcecie.

I trzeba przyznać, że kursy mają wzięcie. 6,7 miliona osób uczestniczyło przynajmniej w jednych zajęciach w 2012 roku. Coursera, Udacity i edX – to najpopularniejsze serwisy, które je oferują. Ważne również, że strony współpracują z najlepszymi uczelniami na świecie, miedzy innymi Harvardem czy paryską Ecole Polytechnique.

Dość słodzenia, przejdźmy do konkretów. Ile trwa, na czym polega i najważniejsze – co konkretnie daje MOOC? Kursy zajmują 4-15 tygodni, od 2 do 10 godzin tygodniowo. Najważniejsze – sami decydujemy, kiedy siadamy do zajęć przed komputerem. Możemy być wtedy w domu, na wakacjach, czy w pociągu. Pełna elastyczność.

Kurs składa się z wykładów wideo. Lecz żeby lepiej zrozumieć temat – możemy sięgnąć po zalecane artykuły i książki. Są oczywiście też testy, zadania i wzajemna ocena studentów. Jeśli ukończyliście MOOC z sukcesem, wtedy niektóre uczelnie przyznają wam certyfikat z podpisem wykładowcy. A taki papierek na pewno się przydaje.

Czy nie uważacie, że w zabieganym XXI wieku, gdzie wielu ludziom brakuje czasu – studiowanie online to niepowtarzalna szans na uzupełnienie luk w swoim wykształceniu lub rozwijanie pasji? Czekamy na opinie.