Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Student biedny, ale pan

Student biedny, ale pan
I przywilejów odebrać sobie nie da. Dwa tygodnie temu na łamach Uniface opublikowaliśmy tekst pod ciut prowokacyjnym tytułem "Studenci żyją na nasz koszt". Komentarzom nie było końca. Autor tekstu został zrównany z ziemią za to, że śmiał wytknąć studentom szczerą prawdę. Fajnie, że udało nam się Was sprowokować do dyskusji. Kto nie czytał, niech nadrobi zaległości - http://www.uniface.pl/Studenci-zyja-na-nasz-koszt-a1286 . Skrupulatnie wypisaliśmy wszystkie studenckie ulgi, przywileje, napisaliśmy, ile w Polsce kosztuje roczne kształcenie studentów stacjonarnych na uczelniach państwowych. Zabolało. Część z komentatorów wysuwała argumenty robotniczo-chłopskie. Iście socjalistyczne. A że poczucie anonimowości składnia do dyskusji, w postach nie brakowało wulgaryzmów i chwytów poniżej pasa. "Studenci żyją na nasz koszt? A bezrobotni żule, którzy przepracują kilka miesięcy, aby tylko był zasiłek i znowu rzucają robotę to co? A politycy biorący dziesiątki tysięcy miesięcznie i trwoniący miliony na kampanie, swoje biura, limuzyny, hotele i inne pierdoły to co? A miliony urzędników, których jest dwukrotnie za dużo?" "A inwalidzi to święte krowy, mają przywileje i mercedesami się rozbijają, głupiś Polaku, głupiś" - wytykać niepełnosprawnym większe miejsca parkingowe to wielka przesada. "Kretynie (do autora), a skąd biedna młodzież ma mieć dochody na kształcenie? Właśnie przez takich ludzi jak ty Polska nigdy nie wyjdzie z tego średniowiecza" - w większości cywilizowanych państw rodzice odkładają na edukację dzieci już od ich narodzin. "To wina państwa, że nie potrafi zapewnić pracy ludziom młodym" - typowo socjalistyczne myślenie polskiego studenta. Przykłady można mnożyć. Dość powiedzieć, że pod tekstem pojawiło się ponad 400 komentarzy. Było ich o wiele więcej, lecz dbając o poziom języka polskiego - skasowaliśmy je. Biorąc pod uwagę fakt, że dziś co drugi młody Polak ma status studenta, czy nie warto byłoby te studenckie gratisy trochę ukrócić? Czy oszczędzanie pieniędzy na studia nie nauczyłoby młodych ludzi odpowiedzialności i pracowitości a ich rodziców - oszczędności? W Polsce bowiem cały czas pokutuje święta zasada, że dał Bóg dzieci, da na dzieci. I ciągle daje. Ale podobno już mu się oszczędności kończą.

Komentarze (204)

BLC 02.09.2013 Zgłoś
totalna niedorzeczność. ulgi studenci powinni mieć, ale tylko dzienni, na państwowych uczelniach. powinno się cofnąć akredytację 80 procentom prywatnych szkół, zostawić tylko czołową dwudziestkę, to i tak za dużo. w polsce jest za dużo studentów, to fakt, tych z prywatnych w ogóle nie nazwałbym studentami, ani tych ze śmiesznych pwsz'ów. a jak autora bolą moje ulgi, to jego strata. studiuję na dwóch kierunkach na uam, pozdrawiam haterów
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Jak autor artykułu tak zazdrości studentom przywilejów to niech idzie na studia - droga wolna. Ale moim zdaniem gorzej że można nie skończyć studiów i "uprawiać" dziennikarstwo. Co do odkładania na studia dzieci jestem za pod warunkiem że w końcu będziemy mieli takie zarobki jak na zachodzie a nie jak na wschodzie
Odpowiedz
4
seb 02.09.2013 Zgłoś
Autor jest niereformowalny, dostał mnóstwo prawdziwych faktów w komentarzach które skwitował jedynie pseudo-cynizmem. Zacytowane komentarze powyżej będace tymi bardziej kontrowersyjnymi służą pewnie temu, aby przyciągnąć uwagę do niewnoszącego nic i daremnego w sumie artykułu.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
a na imprezy to Ci mama pieniążki daje
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Czepiacie się biednych studentów! Pomyślcie,że niektórzy rodzice nie zarabiają po 1500 zł czy już nie mówie o wiekszych kwotach ! Niektorzy zarabiają beznadziejną średnią krajową! Autor jest bezmyślny i napewno nie dostał sie na studia... Przesada co dożuli prawda jak nic. A staruszki tez jakoś mają ulgi i zajmują miejsa w tramwajch i autobusach bo akurat o 7 rano jadą na rynek po kartofle. Ale coż każdy z nas bedzie kiedyś stary,więc sie nie czepiam. Poza tym ulgi dla studentów powinny być o wiele większe! Jeszcze coś?
Odpowiedz
1
EFGH 02.09.2013 Zgłoś
najbardziej mózg niszczy mięso powodując miażdżyce niedotlenienie sklerozę wylew Parkinsona Alzheimera BSE stąd kompleksy mięsożerców a lek: wegetarianizm: Jezus, Da Vinci, Einstein, Edison, Platon, Sokrates, Newton, Darwin, Tesla, Kafka, Tołstoj,Wolter, G handi, Twain, Rifkin, Pamela Anderson, Briggite Bardot, Kate Winslet, Tina Turner, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Bryan Adams, David Duchowny, Moby, Bono (U 2 ), Leonard Cohen, Bob Dylan, John Cage, Johny Rotten, Beastie Boys, Jarule, Krs-One, Rza, Bruce Lee..
Odpowiedz
0
ASDFGH 02.09.2013 Zgłoś
polskie uczelnie przeładowane encyklopedyczną wiedzą to pozostałość komunizmu na zachodzie uczy się myślenia nie kucia na pamięć informacji, ale jak i gdzie w razie potrzeby takie informacje znaleźć. Praktyka pokazuje ze ludzie na zachodzie lepiej radzą sobie w życiu niż Polacy i żyją na wyższym poziomie
Odpowiedz
3
12345676543 02.09.2013 Zgłoś
studenci którzy pracują na opłaty za studia są bardziej rozgarnięci niż dzieci przepijające kasę rodziców zamiast żyć zabijając czas
Odpowiedz
5
Paul86 02.09.2013 Zgłoś
Gdy chodzi o odbieranie przywilejów, to jęczą jacy są biedni i ambitni. W każdej innej sytuacji chwalą się tylko ilością wypitych win, zaliczonych imprez. Nie może być tak, że dostają ulgę 50 procent i to idzie na alkohol.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Co do bezrobotnych "żuli" to Autor komentarza miał świętą rację... bo lepiej zamiast w nich inwestować byłoby łożyć na rozwój np. polskiej kadry inżynierskiej. Chyba że Autor tak broni bezrobotnych bo sam nim jest :P
Odpowiedz
2
Mateusz 02.09.2013 Zgłoś
I co ja z tych ulg mam skoro nie stać mnie na ulgowy bilet do kina bo muszę wydawać klikaset złotych miesięcznie na książki, artykuły biurowe, jedzenie i dojazdy? Cieszyłbym się gdyby przynajmniej w bibliotekach było więcej egzemplarzy książek szczególnie tych droższych bo wydanie 120zł na książkę to jest przesada.
Odpowiedz
3
kama 02.09.2013 Zgłoś
ale dajecie się nakręcić... twórcy artykułu chodziło o wzbudzenie kontrowersji... jestem studentką niestacjonarną (wieczorową). studiuję psychologię i ledwo stać mnie na czesne, a nauki mam tyle, co studenci dzienni. nie korzystam z żadnej formy stypendium... jedyne ulgi, jakie mam to te na komunikację miejską... a powrót do domu (wliczając ulgi) kosztuje mnie ponad 60 zł. jeśli ktoś nazywa studentów "nierobami" i "pasożytami" to powinien się postukać w główkę zanim wysili się na takie opinie...
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Pokażcie mi, który Polak odkłada kasę na edukację dziecka od jego narodzin. Wasi rodzice tak robili?
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ludzie! Przecież jakaś tam część naszego społeczeństwa też kiedyś studiowała i też za nich płacono. Studenci skończą swoje studiowanie i tez im odbiorą ulgi i będą płacić na innych. Jak dla mnie nie mam sensu się bulwersować. Tak jest wszędzie. Wyluzujcie ;)
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ale rząd rzeczywiście nic nie robi zeby zmniejszyc bezroboce.Skad mlodzi maja wziac pieniadze.Jesli mlodzi nie pojda na studia to powieksza grono bezrobotnych
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Autor artykułu ma rację. Zniżki powinni mieć tylko dzienni wybranych uczelni, 90% studentów nie powinna mieć żadnych zniżek.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
A jak autor był studentem to kto na niego zarabiał? Wtedy ulgi się należały? To właśnie studenci uczą się aby później pracować na emerytów i rencistów a będzie nim również PAN
Odpowiedz
0
r. 02.09.2013 Zgłoś
dzisiejsi studenci będą płacić zus ale prawdopodobnie nie dostaną emerytury. może o tym podyskutujemy? albo o tym, że gdyby studenci pracowali na swoje utrzymanie na studiach dziennych, na trudniejszych kierunkach np. medycynie wogóle nie mogliby się uczyć. lepiej poświęcić 5 lat na kształcenie przyszłych lekarzy, czy potem być źle leczonym? :|
Odpowiedz