Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Studenci uzależnieni od Facebooka - jak się uczą?

Studenci uzależnieni od Facebooka - jak się uczą?
Facebookoholizm na zawsze zmienił nasze pokolenie i, umówmy się, nic już nie będzie takie same, jak było lata temu. Okazuje się, że portale społecznościowe zmieniły nasz sposób uczenia się i, niestety, mózgi niektórych studentów przerobiły na papkę. A przecież z dobrodziejstw nowych mediów można mądrze korzystać. I czerpać pełnymi garściami. Studenci starają się nie korzystać z Facebooka i sieci podczas sesji - jednak zazwyczaj z mizernym skutkiem. Uzależnienie jest tak silne, że nie pozwala żakom wytrwać bez społecznościowego nałogu nawet jednego dnia, nie mówiąc już od tygodniu bądź dwóch. Nałogowe korzystanie z Internetu nieodwracalnie zmieniło nasz sposób myślenia: - Codzienne korzystanie z serwisów społecznościowych na tyle zmieniło sposób funkcjonowania naszego mózgu – że niemal niemożliwe jest przestawienie się z powrotem na tryb analogowy – pisze Nicholas Carr w „The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains" - donosi serwis dlastudenta.pl. Przerażające? A może - nieuniknione? Zamiast ślęczeć nad książkami i notatkami w domowym zaciszu albo w bibliotekach, studenci na Facebooku i w innych portalach społecznościowych dyskutują o tematach egzaminacyjnych, wymieniają się doświadczeniami z kolegami ze starszych roczników - wysiadywanie nad analogowym tekstem, w którym nic nie miga, nie można niczego skopiować, wyciąć, powielić jest dla dzisiejszych studentów nudne i często nieakceptowalne. Eksperci podkreślają, że surfowanie po globalnej sieci nie musi zawsze negatywnie wpływać na wyniki w nauce - zamiast wklejać kolejne fotografie do Facebooka i żalić się swoimi przeżyciami związanymi z sesją można korzystać z przepastnych zasobów internetowych bibliotek. Czy potraficie wytrzymać podczas sesji bez Facebooka i Internetu? A może - nie opłaca się wytrzymywać w takim stanie cyfrowej izolacji? .
Źródło: http://technika.dlastudenta.pl/artykul/Jak_sie_uczy_pokoleni...

Komentarze (3)

02.09.2013 Zgłoś
Cyfrowa izolacja w XXI wieku? Autor proponuje dość oderwane od rzeczywistości sposoby na sesję. Ja nie wyobrażam sobie tego gorącego okresu bez korzystania z sieci. Ba! W trakcie sesji jestem właściwie 24h online. Problem tkwi w tym, że trzeba z netu odpowiednio korzystać i zamiast ślęczenia na facebooku czy demotywatorach należy wymieniać się informacjami i materiałami z innymi studentami, to okazuje się na egzaminie zbawienne. Fakt, faktem że nie każdy ma dobrze funkcjonującą grupę, gdzie każdy jest skory do pomocy i chętnie dzieli się swoimi notatkami czy kserami. W takich sytuacjach można poszperać w sieci i zawsze znajdzie się jakieś przydatne e-booki. Bardzo dużo pozycji dla studentów znajdziemy np. na ibuk.pl. Polecam, bo mają szeroki wybór publikacji, część darmowych, część odpłatnych ale można sobie wybrać jedną z wielu opcji dostępu do nich, co i tak wychodzi taniej niż ksero. Reasumując - internet współczesnemu studentowi jest absolutnie niezbędny!
Odpowiedz
0
02.09.2013 Zgłoś
Przyznaje się;D jestem uzależniona od facebooka;D nawet jak miałam obronę na uczelni w październiku chciałam się wzbraniać rękami i nogami żeby nie wejść na FB ale no cóż nie dało się;O
Odpowiedz
0
OD 18 LAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 02.09.2013 Zgłoś
http://showup.tv/pp/misiuniaa od 18 lat!!! zobaczcie to koniecznie!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0