Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Studenci chcą uciekać z Polski!

Studenci chcą uciekać z Polski!
Jest źle. Szykuje się nowa fala emigracji zarobkowej wśród polskich studentów. Blsiko 60 procent żaków wyjechałoby za granicę dla lepiej płatnej pracy. Na szczęście w swoich zawodowych dylematach nie jesteśmy odosobnieni - w innych krajach odsetek deklarujących chęć wyjazdu za granicę jest jeszcze większy. Z badań Deloitte i Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wynika, że dokładnie 59,1 proc. studentów jest skorych do emigracji zarobkowej, jeśli tylko pojawiłaby się ciekawa oferta pracy. Patriotów wśród studentów jest zaledwie 19,7 proc. Tylko co piąty polski student wie na pewno, że karierę zawodową rozpocznie nad Wisłą. I tu pojawiają się zasadne pytania: Co będzie, jeśli dzisiejsi studenci za rok, dwa, albo pięć lat spakują walizki i wyjadą do pracy za granicę? Kto będzie utrzymywał polskich emerytów? Czy wzrost gospodarczy szlag trafi i z zielonej wyspy Polska przekształci się w pół-bezludną wyspę emerytów i rencistów? - To są alarmujące wyniki. Młodzi, wykształceni Polacy mówią wprost, że chętnie zamieszkają za granicą. Tam będą płacić podatki, tam będą pracować na wzrost gospodarczy i tam utrzymywać emerytów. Musimy zrobić wszystko, żeby ich zatrzymać - mówi w "Pulsie Biznesu" Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte. Musimy, ale czy zrobimy? Podnoszeniem podatków i demagogią Donald Tusk raczej nie zachęci do pozostania w kraju setek tysięcy absolwentów. Chyba, że zechce wcielić ich do wojska, albo każe oddawać pieniądze za bezpłatną edukację. Nie jest znowu tak tragicznie. W Czechach, na Słowacji, Litwie i Łotwie chęć wyjazdu zagranicznego deklaruje aż 70 procent studentów. Jednak to żaden powód do dumy. Trudno się studentom dziwić, skoro w styczniu br. w urzędach pracy było zarejestrowanych blisko 39 tysięcy absolwentów poniżej 27. roku życia. A więc świeżo upieczonych magistrów. Dla porównania - w 2007 roku bezrobotnych tuż po studiach było dwa razy mniej. W dalszym ciągu pozostaje otwarte następujące pytanie: Po co fundować studia tym Polakom, którzy po ich ukończeniu wyjeżdżają za granicę?
Źródło: http://www.pb.pl/a/2011/03/28/Mlodzi_Polacy_juz_pakuja_waliz...

Komentarze (224)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
przepraszam bardzo, ale co za analfabeci piszą te artykuły tutaj? np.: "Tylko co piąty polski student wie na pewno, że karierę zawodową rozpocznie nad Wisłą. Co piąty polski student nie chce wyjeżdżać za granicę." przecież to jest 2 razy to samo? poza tym, to, że deklarują chęc wyjazdu nie oznacza, że "szykuje się nowa emigracja zarobkowa" - to raczej stwierdzenie bez pokrycia w rzeczywistości, co by było gdyby... i co ma chęc/możliwośc pracy w Pl do bycia patriotą?tzn. że ci co wyjeżdżają nie są patriotami?
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
A niech jadą. Tylko niech najpierw oddają kasę za studia i baj baj
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
i co jeszcze??Mam oddać kasę, za to że zapi**** jak dzika świnia na studiach a teraz nie mam pracy bo zatrudnia się takich farfocli od wujka Zdzisia po podstawówce?
Odpowiedz
84
Gość 02.09.2013 Zgłoś
nie masz pracy bo nie brałeś pod uwagę logicznych argumentów przy wyborze studiów (ilość absolwentów / średnia płaca w zawodzie / statystyki zatrudnienia) bądź jesteś "przeciętniakiem" który w czasie studiów nie robił nic w kierunku zdobycia doświadczenia zawodowego. Trzeba coś z sobą zrobić. -Student Politechniki Śląskiej, 1 rok, zdobyte 2 certyfikaty spawalnicze, dobra średnia + praktyki związane z zawodem w firmie z niemieckim kapitałem.
Odpowiedz
11
Gość 02.09.2013 Zgłoś
polskim politykom - aferzystom zawdzięczamy najdroższą w stosunku do zarobków w Europie benzynę, dziurawe drogi, brak dróg szybkiego ruchu i autostrad, upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy, najdroższe telefony, dostęp do internetu, najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne przy najmniejszych świadczeniach społecznych nie pozwalające na godną egzystencję ludzi starych i chorych, bankrutujące szpitale, ludzie umierają w kilkumiesięcznych kolejkach do lekarza... ale można opowiadać bajki o EURO 2012, lotniskach, operach, auto=stratach...
Odpowiedz
28
Gość 02.09.2013 Zgłoś
mam 700 zł dniówki tylk oze z moich podatków opłacam jakąs bandę kutyasów wyjezdzam w cxzerwxcu do kanady baj vaj osZUSzt
Odpowiedz
19
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dowcip:po czym poznac kiedy polityk kłamie?otwiera usta:) PO=lska: najdroższa w Europie benzyna podatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostrady(choć ich brak)
Odpowiedz
11
Gość 02.09.2013 Zgłoś
laptop z internetem/szkoły prywatne zastąpią patologie "bezpłatnych" szkół piorących mózgi kształcących bezrobotnych niewolników
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
najlepsze na świecie są szkoły/ uczelnie prywatne a nie darmowe państwowe siedlisko patologii dla biednych i niezaradnych i ci biedni zakompleksieni alkoholicy po "darmowych" studiach zarabiają rocznie tyle co ja miesięcznie często wsadzam ich do więzienia bo to niekompetentni łaPOwnicy pracujący w różnych urzędach
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ludzie wolni wybieraja indywidualną edukacje domową, ludzie ambitniejsi wybierają szkoły/uczelnie prywatne - są na wyższym poziomie niz szkoły publiczne/państwowe "darmowe" =siedlisko najgorszych patologii skupiające ludzi biednych niezaradnych z marginesu spolecznego których nie stac na opłaty za szkołę/uczelnię:)
Odpowiedz
11
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dlaczego mięsożercy chorują i nie są genialni jak wegetarianie? mózg niszczy mięso stąd ich kompleksy a lek: wegetarianizm: Jezus, Da Vinci, Einstein, Edison, Platon, Sokrates, Newton, Darwin, Tesla, Kafka, Tołstoj,Wolter, Ghandi, Twain, Rifkin, Pamela Anderson, Briggite Bardot, Kate Winslet, Tina Turner, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Bryan Adams, David Duchowny, Moby, Bono ( U 2 ), Leonard Cohen, Bob Dylan, John Cage, Johny Rotten, Beastie Boys, Jarule, Krs-One, Rza, Bruce Lee..
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nie macie pojęcia o czym mówicie. Ostatnio na auli Uniwersytetu Rolniczego odbyła się konferencja z panem ministrem rolnictwa. Zapytano wprost prezesów różnych państwowych agencji: ilu absolwentów są w stanie przyjąć. Wszyscy powiedzieli, że żadnego, a część że musi zredukować załogę o 20%. Po czym wyskoczył jeden z profesorów: Zapraszamy na studia podyplomowe w języku angielskim. Dostaniecie certyfikat i znajdziecie pracę za granicą. Studentka jednego z wydziałów spytała wprost: dlaczego kształci się nas za państwowe pieniądze a później wypycha z kraju? Poza tym do pana, który tak chętnie widziałby nas, absolwentów, za granicą pod warunkiem oddania kasy: przez DZIESIĘCIOLECIA ludzie w Polsce kształcili się na uczelniach wyższych za darmo. Więc czemu Ty, palancie chcesz młodszemu pokoleniu odebrać tę możliwość?
Odpowiedz
60
Gość 02.09.2013 Zgłoś
mam magistra pracuje w służbie zdrowia już 5 lat i dostaje najniższą krajową. w tym roku wyjeżdżam bo mam to wszystko w....
Odpowiedz
24
Ewa 02.09.2013 Zgłoś
Moje wykształcone dzieci też wyjechały i tam mają się dobrze-dla mnie sama radość że znalazły miejsce na Ziemi tylko szkoda że ojczyzna im tego nie dała ale PO co, ja ze swoją emeryturą też wyjeżdżam a Polakom w kraju życze zdrowia:)
Odpowiedz
11
Gość 02.09.2013 Zgłoś
taaa tylko, że w 2007 nie było aż tyluabsolwentów bo wtedy też nie było pracy - i szło się na studia. Latach 1999 było dokładnie to samo co teraz. Nic się nie zmieniło.
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
fakt jest taki ze dzis studenci nic nie potrafia, zalatwiaja sobie studia po znajomosci, baluja, pracuja za marne grosze by mieli na zycie a potem koncza studia i sa bardziej tepi niz po maturze..
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
JA nie mam zamiaru wyjechać - ale reszcie się troche nie dziwie. Ale z drugiej sotrny jeżeli my młodzi nie zaczniemy budować lepszego kraju takie historie bede sie powtarzać i nigdy nie dogonimy zachodu... KTos musi sie troche postarać.
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ludzie biedni niejednokrotnie, a wrecz powiedzialaby czesto bardziej ambitni i pracowici niz zapatrzone w siebie dzieci bogatych rodzicow, ktore i tak maja gdzies szkole i nauke bo odziedzicza interes po rodzicach. Jestem ciekawa kim jest osoba piszaca tutaj takie bzdury na ten temat...
Odpowiedz
10
majaroma 02.09.2013 Zgłoś
Zapraszam na kurs szwedzkiego w Warszawie: http://www.naukaszwedzkiego.pl/…
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Jako jeden z tej rzeszy magistrów bezrobotnych powiem, że jeśli chca nas zatrzymać, to niech zaczną nas zatrudniać na pensjach za które da się wyżyć dłużej niż tydzień. Wszyscy szukają pracowników w wieku poniżej 25 najlepiej i z doświadczeniem 5 letnim, powodzenia przy takich kryteriach naborów.
Odpowiedz