Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Sposoby na skuteczną i szybką naukę!

Sposoby na skuteczną i szybką naukę!
W czasie sesji wykorzystuj efektywnie każdą minutę. Stosuj się do sprawdzonych zasad i nie trać czasu na bezproduktywną naukę! Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku - wiosna w pełni, długi weekend, wyjazdy, grillowanie i kilkanaście dni imprez juwenaliowych. Niestety, po tym sielankowym okresie dla studentów rozpoczyna się najtrudniejszy moment semestru - projekty, kolokwia, zaliczenia, a wszystko to zwieńczone sesją egzaminacyjną. Przedmiotów sporo, materiału mnóstwo, jedynie czasu na przygotowanie dziwnie brak. Jak sobie z tym poradzić? W jaki sposób efektywnie wykorzystywać czas na naukę? Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach uczenia się. Stosowanie się do nich pozwoli nam usprawnić cały proces. Nasz umysł pracuje najwydajniej i najwięcej zapamiętuje w początkowych i końcowych fazach etapów przyswajania wiedzy. Właśnie dlatego często zapominamy informacje, które wykładowcy przekazują nam w „środkowej” części wykładu. W związku z tym ważne jest, żeby swoją naukę dzielić na kilka krótszych (max. 45 min) etapów. Pozwoli nam to uzyskać więcej początków i końców, przez co zapamiętamy więcej informacji. Efektywna jest także nauka poprzez skojarzenia. Kojarzenie nowych informacji ze zmysłami – wzrokiem, dźwiękiem, smakiem czy węchem – pozwala na łatwiejsze i szybsze przypomnienie ich sobie, gdy będą one potrzebne. Szczególnie dobre efekty przynoszą skojarzenia z wydarzeniami niecodziennymi, gdyż głęboko zapadają w pamięć i potrafimy je sobie odwzorować z detalami nawet kilka lat później. Nie zapominajmy o wykorzystywaniu nowych technologii. Dzięki Facebookowi i innym serwisom społecznościowym, nauka stała się procesem grupowym. Ludzie uczą się razem, choć każdy ze swego domu – sprzed ekranu swojego komputera. To doskonała możliwość dzielenia się spostrzeżeniami na temat materiału, którego się aktualnie uczymy. Pomocne uwagi znajomych pozwolą zaoszczędzić naprawdę sporo cennego czasu. Skoro jesteśmy przy oszczędności czasu, to warto wspomnieć o dostępie do podręczników online. Taką możliwość oferują czytelnie internetowe, np. serwis ibuk.pl. Zamiast tracić czas na dojazd do biblioteki, nie wykluczając przy tym możliwości utknięcia w korku, można zalogować się na stronie i mieć natychmiastowy dostęp do wybranej książki. W dzisiejszych czasach nie musimy uczyć się w domu czy bibliotece. Powrót tramwajem z uczelni możemy wykorzystać np. do sprawdzenia na smartfonie czy któryś ze znajomych wrzucił już na grupowego maila notatki do kolokwium. W słoneczną pogodę natomiast można połączyć przyjemne z pożytecznym - przejść się do parku i zabrać ze sobą czytnik e-booków, dzięki któremu będziemy mogli czytać zadaną literaturę na świeżym powietrzu. Zapewnimy sobie kontakt z przyrodą i przewietrzymy umysł. Stosowanie się do tych kilku wskazówek zwiększa naszą efektywność uczenia się, przez co wzrasta także nasza motywacja do nauki. Pamiętajmy o nich w okresie zaliczeń. Póki co, możemy cieszyć się jeszcze wiosną i słonecznym majem!

Komentarze (9)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
Zakupy tańsze o nawet 80% sprawdź. za20zl.pl za30zl.pl za40zl.pl za50zl.pl za60zl.pl za80zl.pl za100zl.pl
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
U mnie najlepiej działa nauka przez skojarzenia. W ten sposób uczę się najszybciej i najdłużej zapamiętuję. Skorzystałem też kilka razy z tego serwisu www.ibuk.pl i odniosłem całkiem pozytywne wrażenia, na pewno przy kolejnej sesji część materiałów od nich zdobędę :)
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Natomiast ja polecam indukcję hipnotyczną ze strony www.transstudio.pl
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
po całym pokoju/domu porozwieszane wydrukowane kartki z materiałami.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
przy takiej nauce to papa Maj :D, co nie zmienia faktu, ze tak powinna wyglądać nauka każdego porządnego studenta. Nie ma co szukać sposobu. Jak człowiek uczy się systematycznie to inaczej pracuje mu pamięć. Nagle krok po kroku wszystko pamięta, z czasem starczy przypomnieć sobie i tyle. No ale cóż... z 2giej strony nie dziwie się studentom , ze nie potrafią się uczyć. Tyle rzeczy w około bez przerwy nas rozprasza i kusi , ze idzie się popłakać. Niestety w większości tylko Ci co uczyli się systematycznie od podstawówki mają o wiele łatwiej. Oczywiście to też zależy od poziomu inteligencji i wytrenowania mózgu np poprzez robienie krzyżówek czy zagadek.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
krzyzowki i zagadki nie maja wiekszego znaczenia bo jak przychodzi do wyuczenia sie materialu specjalistycznego to jedyny sukces to SYSTEMATYCZNA NAUKA, niestety
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
polecam przedawkowanie suplementu diety wspomagającego naukę przed rozpoczęciem procesu zapamiętywania... działa wtedy podobnie jak amfetamina zwiększając przepływ krwi w mózgu co prowadzi do szybszego zapamiętywania :D
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Suplementy zawsze dzialay na mnie wstrzymujaco. Tak jak zbyt duzy stres. Jestes pobudzony ale tak naprawde nie duzo zapamnietujesz.Nie polecam.
Odpowiedz
0
Julka92 02.09.2013 Zgłoś
A mi ktoś pomoże się uczyć? Szukam chłopaka.... www.szukamchlopaka.xh.pl
Odpowiedz
0