Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Silesianistyka to nowa propozycja dla żaków

Silesianistyka to nowa propozycja dla żaków

Nie udało się Kaszubom, uda się Ślązakom? Uniwersytet Śląski planuje uruchomić za rok studia śląskie. Studenci  poszerzą swoją wiedzę z zakresu kultury, sztuki, mowy i historii regionu.

Na Uniwersytecie Gdańskim w tym roku nie udało się z etnofilologią kaszubską. Regionalny kierunek nie podbił serc tegorocznych kandydatów - zgłosiło się 14 osób. Niepowodzeniem UG nie przejmują się władze Uniwersytetu Śląskiego. Jak zaznaczają - Ślązaków jest zdecydowanie więcej niż Kaszubów. A w regionie rośnie zapotrzebowanie na takie studia.

Studia śląskie będą dwuletnim kierunkiem uzupełniającym, po licencjacie – skierowanym głównie do studentów polonistyki, kulturoznawstwa, socjologii czy politologii.

Nie będą to studia filologiczne, lecz obejmujące szerokie spojrzenie na sprawy śląskie. W części kulturoznawcze, historyczne, etnograficzne, dotyczące śląskiej mowy, obyczajów i kultury, bez etykiet politycznych. Nie będziemy wytwarzać nowych Ślązaków, ale rzetelnie wykształconych specjalistów od tego regionu - mówi prof. Marian Kisiel, prodziekan ds. rozwoju i promocji wydziału filologicznego UŚ, jeden z twórców nowego regionalnego kierunku.

A gdzie potem będzie robota dla tych specjalistów?  Na pewno nie w biznesie i w przemyśle. Absolwenci kierunku będą musieli szukać pracy raczej w placówkach kulturalnych czy szkołach.

Czy takie perspektywy zachęcą młodych ludzi do wyboru tego kierunku?

Źródło: http://www.dziennikzachodni.pl/

Komentarze (1)

Gość 28.07.2016 Zgłoś
<a href="http://xl0hyunpcuufnjw67ul.com">rm0stv9whx</a> <a href="http://y4ksag5kz99k.com">1h9lxu02iq</a> <a href="http://d4hiinhii.com">n5amd39m9h</a> http://yx77dwxntbmq6qwt.com http://p9edyayh4cjz3wp6y.com http://j5oluxp4ebejy84.com [url=http://gzzuj6ky46jqi.com]5nlzrm0rf1[/url] [url=http://1bjmhzfnuz8en4.com]5hzlw12s2n[/url] [url=http://evzfbsv67n.com]8fpltw0jyi[/url]
Odpowiedz
0