Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Rusza inwigilacja absolwentów

Rusza inwigilacja absolwentów
To dobra wiadomość dla wszystkich adeptów uczelni. W myśl znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym od 1 października wszystkie uczelnie muszą badać losy zawodowe absolwentów - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko po to, by dostosować ofertę edukacyjną polskich uczelni do potrzeb rynku pracy. Pożyteczna inwigilacja losów zawodowych absolwentów powinna była ruszyć już wiele lat temu. Być może gdyby tak się stało nie mielibyśmy tylu bezrobotnych magistrów i wiele bezpłodnych kierunków studiów, utrzymywanych tylko dla zarobku. Cieszy fakt, że niektóre polskie uczelnie wyprzedziły resort nauki i wcześniej rozpoczęły monitorowanie karier swoich absolwentów. Prym na tym polu wiedzie krakowska AGH, gdzie studenci przy okazji rozdania dyplomów wypełniają anonimową ankietę dotyczącą ich statusu zawodowego, potem jej wyniki są upubliczniane w formie zbiorczych zestawień - podkreśla "DGP". To przynosi efekty, bo ponad trzy czwarte absolwentów AGH znajduje pracę lub otrzymuje propozycję kontynuowania kariery naukowej jeszcze przed odebraniem dyplomu - czytamy w gazecie. Losy zawodowe absolwentów monitoruje także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na pomysł pożytecznej inwigilacji wpadli Niemcy już w 1989 roku. Pięć lat później ich śladem poszli Włosi i Brytyjczycy, zaś w 1997 roku swoje badania zrealizowała Francja. Badanie losów zawodowych absolwentów na pewno się opłaci, mówi "DGP" rzecznik resortu nauki Bartosz Loba: "Uczelnie, budując markę, prestiż i pozycję, same będą upubliczniać wnioski, chwalić się skutecznością kształcenia i sukcesami swoich absolwentów na rynku pracy".
Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/546639,uczelnie_sledza...

Komentarze (42)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
w końcu
Odpowiedz
0
Myku 02.09.2013 Zgłoś
Mam nadzieję, że uczelnie będą umiały wyciągnąć wnioski z takich badań i rzeczywiście dostosują swoją ofertę edukacyjną...
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
I tak wątpię, aby zniknęły w ten sposób bezsensowne kierunki studiów. Armia pracowników uczelni przecież nie może tak ot, pójść z torbami. Jednak trzymam kciuki.
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
studiowałam 5 lat i nic z tych studiów nie wyniosłam, oni powinni uczyć jak prowadzić własną firmę, pokazywać formularze mówić jak ząłatwić pewne rzeczy jak liczyć podatki a tu nic czysta teoria ha ha
Odpowiedz
14
Gość 02.09.2013 Zgłoś
kretyn
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
te, co studiowała 5 lat, może powinni od razu napchać kieszeń złotówkami i wogóle nie byłoby problemu? Jak ktoś jest nieogarnięty to sobie i tak nie poradzi, i żadne studia nie pomogą :)
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
na zachodzie uczy się myślenia nie kucia na pamięć więc bezrobotni niewolnicy pracują na budowach,przy sprzątaniu,myciu talerzy na zachodzie Europy z bezwartościowym dyplomem w kieszeni
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
studenci którzy sami pracują na opłaty za płatne studia są bardziej rozgarnięci niż dzieci które dostają kasę od rodziców i zamiast uczyć się życia w pracy marnują czas na picie itp. "studenckie życie" polegające na zabijaniu czasu.
Odpowiedz
8
Gość 02.09.2013 Zgłoś
na zachodzie uczy się myślenia nie kucia na pamięć więc bezrobotni niewolnicy pracują na budowach,przy sprzątaniu,myciu talerzy na zachodzie Europy z bezwartościowym dyplomem w kieszeni
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
nr9 twierdzi ze te studia to ucieczka stada kretynów od pracy a przy okazji dawanie pracy nierobom skretyniałym którzy twierdzą ze cię uczą xD
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
a ktomu każe iść na kierunek bez przyszłości typu socjologia czy bibliotekoznawstwo? sami studenci na starcie skazują się na bezrobocie, no ale przecież to są łatwe kierunki...
Odpowiedz
2
Bimbalek 02.09.2013 Zgłoś
Kolejny pic na wodę, który nic nie polepszy. Chcesz mieć wykształcenie studiuj na zagranicznej uczelni. Polska uczelnia nauczy cię podstaw wszystkiego, ale niczego dobrze. Czyli po studiach jesteś nieprzydatny dla pracodawcy. Studia od samego początku powinny mieć wąskie specjalności i powinno się móc wybierać przedmioty. Idziesz na informatykę, a tam uczą ciebie filozofii, psychologii i masę niepotrzebnej matematyki i fizyki. A mogli by te godziny poświęcić na przedmioty informatyczne. Jeśli ktoś chce być web developerem, to powinien się uczyć html, javascript, php, ASP, SQL itd. a nie pierdoł z filozofii i matematyki. Przedmioty powinny być tak dostosowane, żeby przygotowywały do certyfikatów np. Zend. Do tego projekty, warsztaty i praktyka. Gdzie indziej studia trwają 3 lata, ale ludzie zyskują konkretną wiedzę.
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dla mnie to jest trochę bez sensu. Takie trochę "lecenie w kulki" rządu, który nie potrafi się przyznać do tego że nie radzi sobie z bezrobociem. Ludzie po studiach nie mają pracy - usuńmy najlepiej wszystkie te kierunki które ludzie bezrobotni studiowali. Nie na tym to powinno polegać. W Polsce generalnie jest bardzo mało pracy i to jest problem a nie jakieś tam kierunki studiów. Wszędzie na świecie są kierunki wydające się bez sensu ale jednak na Zachodzie ludzie mają pracę, więc o co chodzi? Rząd idzie na łatwiznę i tyle. Pewnie, że jest grupa ludzi którzy faktycznie albo nie chcą pracować albo faktycznie tak trafili i tej pracy po kierunku który ich interesował nie ma ale to nie ich wina tak na prawdę! Niech rząd nie idzie na łatwiznę i zrobi w końcu coś z bezrobociem bo idąc takim tokiem myślenia będziemy mieli o wiele więcej ludzi z tylko średnim wykształceniem, którym nie będzie się chciało pracować na produkcji za 1368 zł brutto (zresztą słusznie).
Odpowiedz
2
pb 02.09.2013 Zgłoś
nie w tym jest problem.no może jak chodzi o niepłodne kierunki-bo niektórych nie powinno być wogóle. ja jestem po ekonomii-czyli fajnym kierunku, gdzie jest dużo pracy. ale bez doświadczenia nie przyjmą mnie nigdzie...
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"studiowałam 5 lat i nic z tych studiów nie wyniosłam, oni powinni uczyć jak prowadzić własną firmę, pokazywać formularze mówić jak ząłatwić pewne rzeczy jak liczyć podatki a tu nic czysta teoria ha ha " Jeśli po 5 latach studiów nie potrafisz skorzystać z internetu, żeby dowiedzieć się jak założyć firmę i jakie papiery wypełnić, to powinnaś edukację za.kończyć na gimnazjum.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"wątpię, aby zniknęły w ten sposób bezsensowne kierunki studiów. Armia pracowników uczelni przecież nie może tak ot, pójść z torbami" - A KTO każe wybierać takie kierunki?! Dopóki będzie popyt na "cokolwiek" aby mieć mgr przed nazwiskiem to będzie to "cokolwiek".
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"oni powinni uczyć jak prowadzić własną firmę, pokazywać formularze" - gratuluję inteligencji - sama nie potrafisz znaleźć informacji???
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"oni powinni uczyć jak prowadzić własną firmę, jak liczyć podatki" Nooo, sorry! Jestem debilem matematycznym a swoje podatki liczyć potrafię. To tylko % na kalkulatorze!
Odpowiedz
2
krzys 02.09.2013 Zgłoś
z jakiego filmu ta maska?
Odpowiedz