Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Koniec akademickiej prowincji?

Koniec akademickiej prowincji?
Unia Europejska wpompuje w szkolnictwo wyższe mnóstwo pieniędzy. Na programy sprzyjające migracji studentów i kadry naukowej Komisja Europejska przez najbliższe 9 lat chce wydać ponad 15 miliardów euro. Czy polskie uczelnie uszczkną coś z tej kwoty, skoro dziś nie potrafią wykorzystać unijnych pieniędzy? Unijne dotacje to ogromna szansa dla 800 polskich szkół wyższych, lecz przede wszystkim dla 2 mln studentów - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie niewielu adeptów uczelni przyjeżdża do Polski, z wyjazdami polskich żaków za granicę także jest kiepsko. Przypomnijmy, że co prawda liczba studentów zagranicznych w Polsce rośnie co roku na rok, ale w rywalizacji z innymi krajami Unii wypadamy źle. W minionym roku akademickim na blisko dwa miliony studentów tylko 17 tysięcy stanowili obcokrajowcy. Polska ma najniższy stopień umiędzynarodowienia studiów w Europie http://www.uniface.pl/Zagraniczni-studenci-nie-chca-studiowac-w-Polsce-a1344 . Dlaczego tak jest? "Niestety wciąż jesteśmy postrzegani jako akademicka prowincja" przyznaje "DGP" prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich. Nadto Polscy studenci nie są mobilni. Na przestrzeni lat 2008 – 2011 w zagranicznych wymianach brało rocznie udział ledwie 2 proc. polskich studentów. W tej konkurencji biją nas na głowę adepci uczelni z krajów skandynawskich - w międzynarodowych wymianach bierze udział aż kilkanaście procent rocznika studentów. Unijna kasa ma zwiększyć studencki ruch, zresztą nauka w Polsce może się zagranicznym żakom opłacić - rok studiów nad Wisłą kosztuje średnio ok. 2,5 tys. dolarów, w Dani - dziesięć razy więcej. Szkopuł w tym, że niskie ceny idą w parze z niskimi lokatami polskich uczelni w światowych rankingach. Jak pomóc polskiemu szkolnictwu wyższemu? "By przyciągnąć zagranicznych studentów, Polska jednak musi rozpocząć długofalowe działania promujące markę naszej nauki" - czytamy w "DGP". Te działania ma wesprzeć znowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, której przepisy zaczną obowiązywać od 1 października br. Czy według Was Polska kiedykolwiek będzie potęgę w zakresie kształcenia akademickiego? Czy to marzenie ściętej głowy?
Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/540195,szkolnictwo_wyz...

Komentarze (19)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
ten artykul jest co najmniej dziwny Inzynierowie z Polski sa poszukiwani na rynku Europejskim jako dobrzy fachowcy...a polskie uczelnie maja niska renome wiec cos tu nie tak ; ) Faktem jest ze nasz system ksztalcenia jest daleko w tyle za europa ale nie poziomu nauczania a organizacji studiow , praktyk i samego charakteru studiow.
Odpowiedz
5
Gorzki 02.09.2013 Zgłoś
Jesteśmy postrzegani bo przecież jesteśmy prowincją. Ilu mamy noblistów? Ilu mamy wybitnych twórców nowych idei, prekursorów, specjalistów, którzy mają wpływ na świat? Nic. Budowa marki, a nie jej promocja, moi mili!
Odpowiedz
4
Gość 02.09.2013 Zgłoś
na zachodzie uczy się myślenia nie kucia na pamięć więc bezrobotni niewolnicy pracują na budowach,przy sprzątaniu,myciu talerzy na zachodzie Europy z bezwartościowym dyplomem w kieszeni
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
A najlepsze na świecie są szkoły/ uczelnie prywatne a nie darmowe państwowe siedlisko patologii dla biednych i niezaradnych z marginesu społecznego których nie stać na opłaty za szkołę/uczelnię:)
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
studenci którzy sami pracują na opłaty za płatne studia są bardziej rozgarnięci niż dzieci które dostają kasę od rodziców i zamiast uczyć się życia w pracy marnują czas na picie itp. "studenckie życie" polegające na zabijaniu czasu.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nie zgadzam się z wypowiedzią,jakoby biedny uczeń był głupi!!!To raczej bogaci,nie mający szans na dostanie się do szkół darmowych,sponsorowani przez rodziców idą na studia,tam w większości jest zasada,płacisz - masz.Oczywiście są wyjątki,ale w żadnym przypadku nie wolno nikomu przypinać łatki,że jak biedny to patologia.Wystarczy przeczytać kilka biografii sławnych ludzi,by dowiedzieć się,że bogactwo nie zawsze idzie w parze z mądrością.
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dlaczego mięsożercy chorują i nie są genialni jak we getarianie? mózg niszczy mięso stąd ich kompleksy a lek: wege tarianizm: Jezus, Da Vinci, Einstein, Edison, Plat on, Sokrates, Newton, Darwin, Tesla, Kafka, Tołstoj,Wolter, Ghandi, Twain, Rifkin, Pamela Anderson, Briggite Bardot, Kate Winslet, Tina Turner, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Bryan Adams, David Duchowny, Moby, Bono ( U 2 ), Leonard Cohen, Bob Dylan, John Cage, Johny Rotten, Beastie Boys, Jarule, Krs-One, Rza, Bruce Lee..
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Noblistów mamy, specjalistów mamy, odkrywców mamy, astronomów fizyków chemików bla bla bla można by tak długo wymieniać MAMY, i większość z nich została wykształcona w Polsce przez polskie uczelnie, a jedynie doświadczenie zdobywali za granicą i tam zdobywali/odkrywali/wymyślali/tworzyli mnóstwo rzeczy tylko dlatego, że na ich badania nie ma w Polsce kasy oraz sprzętu, jak komuś brakuje przykładów to niech poszuka, jest tego za dużo by wypisywać, jak chociażby ostatnio na topie gaz łupkowy i fakt ze polska nie ma technologii do jego wydobycia, a technologia Amerykanów została wymyślona i opatentowana przez POLAKA ! tylko ten patent został im sprzedany a teraz krew zalewa jak mamy za to oddać część złóż grrrr. Więc ten cały artykuł można między bajki wsadzić, co nie zmieni faktu ze przydało by się trochę kasy dla uczelni, gdyż jako student politechniki pracować mam przy sprzęcie radzieckim, który jest rozp.... to lekka żenada. Ehh nie chcę mi się pisać dalej...
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
a kogo to, najwazniejsze, że utrzymano habilitacje. tylko habilitacja gwarantuje stabilnosc polskich uczelnii.
Odpowiedz
0
Carla 02.09.2013 Zgłoś
Z życia wzięte: zadaję pytanie dotyczące cła i prawa międzynarodowego na uczelni. W odpowiedzi słyszę, że takie informacje są potrzebne tylko jak ktoś chce kraść i oszukiwać. 200 innych studentów patrzy na mnie z pogardą. Takie sytuacje zabijają wszelką ciekawość i pasję. Zagraniczni, uciekajcie stąd! Tutaj promuje się szablonowość i kucie na pamięć a nie kreatywność. Tylko inżynierów mamy rewelacyjnych :)
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Tak. Niech robią jeszcze uniwerki w Koziej Dupie. Studentów jest zdecydowanie za dużo. Co najmniej 2 razy za dużo. Sam skończyłem humanistyczne i mam problem z pracą. Inżynierowie za 5-10 lat też będą je mieli bo ile się buduje? Teraz każdy idzie na polibudy jak 15 lat temu na ekonomie. Teraz ekonomista prace znajduje ledwo ledwo. Studia powinny być płatne a każdy maturzysta powinien mieć rozmowe z kimś kompetentnym i rodzicami przed jakimkolwiek wyborem, żeby potem nie żałować.
Odpowiedz
3
Kasa 02.09.2013 Zgłoś
Praca dodatkowa, przez Internet, od 360 zł. Treść: Poszukujemy osoby do marketingu internetowego w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu do pracy w domu. Jeśli posiadasz komputer i doświadczenie w środowisku Internetowym możesz zarobić. Jeśli chcesz poznać szczegóły skontaktuj się ze mną mkowal877@interia.pl Tel. 798744970
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
bez sensu - zarabiamy kilkakrotnie mniej niż ludzie w innych krajach UE i dziwota, że nie wyjeżdżamy na studia zagraniczne - skąd mamy wziąć na to pieniądze? wyczarować? i jak chcą zmobilizować obcokrajowców do przyjazdu tutaj? mamy dwie uczelnie w rankingu najlepszych uczelni na świecie i to w dodatku koło 400 czy 300 miejsca - to nie jest dobrze (nawet Izrael ma swoją uczelnię koło setnego miejsca w rankingu - a u nas dno i wodorosty)
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Dyplomy polskie są bezwartościowe, gdy na ten dyplom pracowało się ściągając, kantując - byle by 3.0 było ; a potem mają czelność się dziwić że roboty nie ma a jak jest to za 1000 zł... Macie czelność prosić o zarobki kilkunastu tys zł jak Ci, którzy mają wyróżnienia i 5.0 ? Na zachodzie to nie do pomyślenia - Polacy są wytykani za ściąganie palcami i piętnowani. AŻ WSTYD !!!
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Prawda jest taka, że Polski student na Polskiej Uczelni ,,zapieprza" i wystarczy że raz nie był na zajęciach by go udupić, a przyjedzie taki ,,Żak z Ukrainy czy Białorusi", non stop chleje, nigdy go nie ma na uczelni, przyjdzie na ostatnie zajęcia, pokaże lewe zwolnienie a na dodatek nie zna Polskiego, i dostaje zaliczenie za free+dostaje takie stypendium że Polscy Studenci mogą o takiej kasie pomarzyć. Tak wyglądają studia w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
??
Odpowiedz
0
od 18 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 02.09.2013 Zgłoś
http://showup.tv/pp/misiuniaa od 18 lat!!! zobaczcie to koniecznie!!!1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz