Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Już na studiach marzyła, aby badać ludzkie zwłoki. Teraz bierze łopatę i to robi

Już na studiach marzyła, aby badać ludzkie zwłoki. Teraz bierze łopatę i to robi

sxc.hu

Agata Thannahauser bada zwłoki. Taką pracę wybrała sobie sama, choć to niezbyt popularne zajęcie. Oprócz niej –zawód antropologa wykonują jeszcze tylko dwie osoby w Polsce.

Na uczelniach raczej nie spotkacie takiej specjalizacji. Thannahauser tłumaczy, że wykonuje ten zawód, ponieważ była nieustępliwa. Interesowała się tą tematyką. – Jeszcze na studiach, kiedy wyrzucano mnie drzwiami, to wchodziłam oknem – śmieje się.

I szczęście się do niej uśmiechnęło. - Kiedy kończyłam naukę, w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu szukano antropologa. Było miejsce na studiach doktoranckich i tak zostałam zatrudniona. Jednak wszystkiego musiałam tak naprawdę uczyć się od podstaw. Czego innego dowiedziałam się na studiach, a czego innego potrzebowałam w pracy – wyjaśnia.

A zatem jak wygląda dzień pracy pani antropolog? Nie jest to na pewno robota podobna do tej, jaką wykonują pracownicy biurowi czy urzędnicy. Nie trwa od 8 do 16. W poszukiwaniu szczątków pani Agata nieraz chwyta za łopatę, albo zjeżdża do ciemnej studni, pełnej robaków. W rękach miała już tysiące szczątków. Nie tylko zwłokami jednak zajmuje się.

Opiniuje również do sądów, prokuratur, policji. Specjalizuje się w pornografii dziecięcej. Dostaje filmy zabezpieczone na komputerach i ma stwierdzić, w jakim wieku są osoby występujące na nagraniach. Czy mają powyżej 15 lat, czy nie. Opinię wydaje na podstawie sylwetki tych ludzi.

Identyfikuje również przestępców na podstawie monitoringu. Przykład? Facet napada na sklep. Policja ma nagranie zajścia. Zatrzymuje delikwenta. Potem pani Agata wydaje opinię, czy zatrzymany to faktycznie mężczyzna z nagrania.

Pani Agata przyznaje też ,że znajomi nie chcą już z nią oglądać seriali. Dlaczego? Bo gdy leci na przykład CSI – nie może powstrzymać się od komentarzy w stylu: tego tak się nie robi, a to jest niemożliwe!

I jak podoba wam się praca antropologa? Jeśli ludzkie szczątki nie powodują u was strachu – może pomyślcie, czy nie wybrać podobnej drogi kariery, jak Agata Thannahauser. Przecież konkurencja na rynku pracy bardzo niewielka, więc i o pracę dużo łatwiej.

Źródło: http://www.iwoman.pl/

Komentarze (3)

Gość 15.09.2013 Zgłoś
szukasz kogoś?? lokalizator położenia skopiuj link: 1sl.pl/w9 skuteczność 100% namierz kogo chcesz
Odpowiedz
0
Gość 18.11.2016 Zgłoś
Up yours! buy NBA 2K17 MT PS4 http://nba2kmt.blogas.lt/creative-switch-nintendo-flips-6.html
Odpowiedz
-10
Gość 11.05.2017 Zgłoś
Up yours! textile testing instruments suppliers http://wiki.typhoon.gov.cn/index.php?title=Textile_Testing_Methods_-_A_Wet_Processing_Industry_Requirement6999144
Odpowiedz
-10