Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Jak mądrze wybrać studia?

Jak mądrze wybrać studia?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów to nie lada wyzwanie. Jakie studia wybrać, by w przyszłości nie żałować swojej decyzji? O tym wszystkim mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sylwia Kociszewska, kierownik Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni należy sprawdzić, które miejsce wymarzona szkoła wyższa zajmuje w rankingach, czy promuje wybitnych studentów, czy jej mniej zamożni adepci mogą liczyć na stypendia. Ważne! Koniecznie trzeba wszystko dobrze przemyśleć: "Nie zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę. Trzeba dać sobie czas na zebranie informacji z różnych źródeł. Zachęcam licealistów, by już co najmniej rok przed maturą odwiedzili wybrane szkoły, np. podczas dni otwartych. To dobra okazja do obejrzenia budynku od środka, porozmawiania z kadrą dydaktyczną, ze studentami. Źródłem informacji są także informatory, strony internetowe uczelni oraz znajomi. Wybierając szkołę, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne oczekiwania. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam wyższe wykształcenie i jaką rolę w realizacji tego celu ma pełnić uczelnia. Dlatego warto rozważyć, czy dana szkoła wyższa daje szanse na rozwój osobisty. Każda ma inną ofertę" - mówi "Rzeczpospolitej" Kociszewska. I dodaje: "Przy wyborze kierunku studiów nie radzę kierować się modą, chyba że jest ona podyktowana twardymi danymi z rynku pracy. Warto wziąć pod uwagę to, na jakie zawody lub specjalności będzie zapotrzebowanie w perspektywie 10 – 15 lat. Uczelnie, które biorą odpowiedzialność za efekty swojego kształcenia i losy zawodowe swoich absolwentów, podejmują szereg działań (np. w ramach projektów unijnych), by monitorować zmiany na rynku pracy i losy zawodowe swoich absolwentów i modyfikować programy nauczania tak, by jak najlepiej były dopasowane do potrzeb obecnych pracodawców". Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Dziś co piąty polski absolwent wyższej uczelni nie ma pracy http://www.uniface.pl/Chcesz-pracy-Nie-idz-na-studia-a1617 . Największy problem ze znalezieniem posady mają świeżo upieczeni absolwenci dziennikarstwa, europeistyki, pedagogiki, czy politologii. Co mają począć ci, którzy nie wiedzą, jakie studia wybrać? "Powinni spotkać się z doradcą zawodowym w swojej szkole lub udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej" - radzi na łamach dziennika ekspertka. Cały wywiad z Sylwią Kociszewską znajdziecie tu: http://www.rp.pl/artykul/19,680198_Warto_sprawdzac_miejsce_szkoly_w_rankingach_.html
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/19,680198_Warto_sprawdzac_miejsce_s...

Komentarze (47)

yeti 02.09.2013 Zgłoś
tylko nie UKW w Bydgoszczy
Odpowiedz
0
Losowy 02.09.2013 Zgłoś
Ja proponuje wybrać kilka kierunków napisać na karteczkach zamknąć oczy i loswać:D
Odpowiedz
0
Życie 02.09.2013 Zgłoś
Ja proponuję złożyć papiery na Politechnikę, Akademię Medyczną lub jakąś dobrą szkołę ekonomiczną. Jeżeli nigdzie Cię nie przyjmą na studia dzienne, to zainwestować 4-5 tyś w kursy np spawacza, obsługi maszyn budowlanych a potem iść do pracy jako wykwalifikowany pracownik fizyczny i zarabiać 5-6tys miesięcznie.
Odpowiedz
15
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Tylko nie pedagogika i politologia. Nie skazujcie się na gwarantowane bezrobocie!
Odpowiedz
2
bydzia 02.09.2013 Zgłoś
racja UKW a szczególnie pedagogika to 5 letnie wakacje. Nie znam łatwiejszego kierunku. I jeszcze narzekają, że tak trudno im
Odpowiedz
5
Gość 02.09.2013 Zgłoś
a psychologia jak?
Odpowiedz
0
Julia 02.09.2013 Zgłoś
ja jestem na psychologii i jakos nie widze przed soba przyszlosci. zalezy jaka specjalnosc wybierzesz.. ale to tez niczego nie gwarantuje :/ a jak chcesz byc psychoterapeuta to studia psychologiczne niepotrzebne ;)
Odpowiedz
6
majjjjj 02.09.2013 Zgłoś
w dupie mam rynek pracy. poszlam na dany kierunek bo mnie to interesuje, fascynuje i czuje sie w tym dobra. nie jestem niewolnikiem pieniądze żeby iść na denne studia by zarabiac wieksze pieniadze. byc szczesliwym w zyciu, a reszta przyjdzie sama.
Odpowiedz
13
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Jaka najlepsza specjalizacja na psychologii?
Odpowiedz
1
vlad 02.09.2013 Zgłoś
majjj albo masz bogatych rodzicow albo jestes durny/a. proponuje zastosowac sie do rad uzytkownika "zycie"
Odpowiedz
2
ewa 02.09.2013 Zgłoś
Jestem po zarządzaniu spec hotelarstwo, ale nie chce isc w kierunku hotelarstwa dalej wolę ogólniej, stoję przed wyborem - zarzadzanie spec zasoby ludzkie lub - controlling i zarzadzanie finansami jak myslicie co lepsze??
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Kierujcie sie tym co chcecie robic w przyszłosci młodzi absolwenci., Nie brac zbytnio do siebie rad innych ,,wyuczonych'' znawców rynku, Powodzenia
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ranking najgorszych kierunków lista - top 10 !!! 1. Politologia - około 96 % bezrobotnych 2. Europeistyka - około 92 %, 3.Administracja - 90 %, 4.Prawo - 84 % 5. Marketing i zarzadzanie - 81 % 6. Socjologia - 77 %, 7. Filozofia - 71 %, 8.Biologia i chemia - 69 % 9. Pedagogika - 62 %, 10. Filologia polska - 61 %.
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ale maj majjj ma racje. studia powinny byc dla tych co chca robic karire naukowa. wiekszosc kierunkow nie przygotowuje do zawodu i trzeba sie dobrze zastanowic co wybrac jak sie czlowiek niczym konkretnym nie interesuje.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ty vlad palownik nie badfz taki cwany bo pewnie tez historie skonczyles
Odpowiedz
0
Nom 02.09.2013 Zgłoś
ja jestem po socjologii zarzadzania i politologii a pracuje w biurze rachunklkowym w kadrach, ukonczone studia juz dawno nie maja nic wspolnego z pozniejsza praca:/ chyba ze medycyna lub prawo, weterynaria ewentualnie informatyka
Odpowiedz
0
oksoksoks 02.09.2013 Zgłoś
ja się wybieram na polonistykę na UJ... wiem, że będzie po tym cięzko zdobyć pracę, ale będę robić wszystko, żeby nie dać się rynkowi pracy. praktyki, praktyki, praktyki- to najlepsze , co może robić student. wzbogacanie swojego CV naprawdę owocuje. mam nadzieję, że za sześć lat będę zadowolona ze swojego wyboru.
Odpowiedz
0
sweetdreamer 02.09.2013 Zgłoś
A ja sie wybieram na administracje, mysle, ze kieunek nie jest zly tylko zastanawiam sie czy oprocz administracji publicznej mozna po tym kierunku pracowac w adm prywatnej ??? jak ktos jest po tym kiesunku niech sie wypowie.
Odpowiedz
0
misia 02.09.2013 Zgłoś
vlad mysle ze majjj podchodzi wlasciwie do rynku pracy. Rynek się tak często zmienia, że po zakończonych studiach ten człowiek co kierował się statystykami będzie na straconej pozycji - bez pasji i z wykształceniem, które nic nie znaczy... Poza tym jeśli majjj się czymś interesuje, to znaczy że w danej dziedzinie jest dobry, a nie przeciętny. I na bank sobie poradzi, z pomocą rodziców lub bez.
Odpowiedz
0
Ratter 02.09.2013 Zgłoś
A czy wie ktoś może czy istnieje kierunek: Psychologia zwierzęca/Behawiorystyka zwierzęca?
Odpowiedz