Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Czy studia powinny być płatne? Opinia Piotra Müllera

Czy studia powinny być płatne? Opinia Piotra Müllera
Piotr Müller, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i członek Rady Studentów Parlamentu Studentów RP, jest przeciwny wprowadzeniu odpłatności za studia dzienne na uczelniach publicznych. W rozmowie z serwisem iktomaracje.pl Müller podkreśla, że dyskusja o płatnych studiach to uprawianie polityki. "Zmierzam jednak do tego, żeby były bezpłatne, bo uważam, że w Polsce jest zbyt duże rozwarstwienie społeczne i nie ma żadnych systemów stypendialno-kredytowych do tego, by wprowadzić płatne studia. Jeśli rząd chce to zrobić, niech powie o tym wprost" - mówi Piotr Müller. "Oczywiście wiem, że to jest uprawianie polityki, ale jeżeli w ogóle ktokolwiek w Polsce chciałby wprowadzić odpłatność za studia, to tylko z kompleksowym systemem stypendialno-kredytowym. Tak jest na Zachodzie i wtedy możemy zacząć dyskusję na ten temat" - dodaje. Müller zdaje sobie sprawę z tego, że za naukę na najlepszych uczelniach świata trzeba płacić: "W ogóle, w większości krajów na Zachodzie szkolnictwo wyższe jest płatne" - mówi. Ale po raz kolejny broni darmowych studiów w Polsce: "Podkreślam jeszcze raz, że w Polsce rozwarstwienie społeczne jest zbyt duże, by zdecydować się na taki ruch". Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego uważa ponadto, że misją uczelni publicznych jest nauczanie, nie zarabianie pieniędzy. Dlaczego więc państwowe uniwerki i polibudy tak bardzo broniły się przed podpisywaniem umów z adeptami studiów dziennych?
Źródło: http://iktomaracje.pl/2012/01/piotr-muller-daze-do-tego-by-s...

Komentarze (8)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nie podoba mi się płacenie na kogoś kto po studiach pierwsze co robi to ucieka za granicę z dyplomem za pieniądze podatnika.
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ale jazda! POLSKIE nastolatki POKAZUJĄ CIAŁO za PIENIĄZKI _______________________________________________ www.goo.gl/ituKC Sprawdź czy ich nie znasz :P Ja tam kuzynkę znalazłam ;/.
Odpowiedz
0
teddy 02.09.2013 Zgłoś
a mi się nie podoba to, że kształci się multum humanistów do niczego nie potrzebnych, a jak ktoś ma dyplom z nauk ścisłych lub biologicznych musi wyjechać z kraju jeśli chce się rozwijać a nie pracować za minimalną w PL i nie obić niczego ambitnego
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
co to za szkop?
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nauka bezpłatna do 18 lat a pełnoletni powinien radzić sobie sam. Każdy musiałby skończyć 3 letnią szkołę zawodową zakończoną dyplomem czeladniczym a później nauka jego sprawa. Należy wskrzesić polski przemysł.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Studia powinny być płatne.Po zatrudnieniu powinno państwo płacic dodatek za jeden kierunek za poniesione koszty.Nabyte wykształcenie byłoby wykorzystane w Polsce
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
http://showup.tv/pp/misiuniaa od 18 lat!!! musicie to zobaczyć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:::
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
www.showup.tv/pp/misiuniaa MUSICIE TO ZOBACZYĆ!!! KONIECZNIE!!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Odpowiedz
0