Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Co drugi młody Polak jest studentem! Powód do dumy?

Co drugi młody Polak jest studentem! Powód do dumy?
Rzeczpospolita Studencka - tak spokojnie mogłaby się nazywać Rzeczpospolita Polska. Dlaczego? Dziś co drugi młody Polak studiuje. Nad Wisłą studia nie są ani nobilitacją, ani zaszczytem. W Polsce może studiować każdy. Zawsze gdzieś się dostanie, gdzieś go upchną, gdzieś pomieszczą. Byleby kasa popłynęła szerokim strumieniem. Dla szkół wyższych. Od kilkunastu lat wszyscy mają parcie na studia. Po części leczymy kompleksy naszych rodziców, po części swoje. Magister w rodzinie musi być. Co najmniej jeden. Nadto dostęp do szkolnictwa wyższego jest łatwy. Państwo cały czas karmi młodych Polaków bezpłatnymi studiami dziennymi, dla innych jest masa miejsc na uczelniach prywatnych. Nad Wisłą każdy może i ma obowiązek studiować. Im więcej absolwentów z dyplomem magistra, tym mniejsza wartość tego dyplomu. Kiedyś ukończenie studiów wyższych było przepustką do wielkiego świata i gwarancją zrobienia kariery zawodowej, szczególnie podczas przemian gospodarczych pierwszej połowy lat 90. Dziś magisterka nie chroni nawet przed bezrobociem. Eksperci podkreślają, że dla pracodawców liczy się doświadczenie, nie papierek. Z drugiej jednak strony pracodawcy szukają taniej siły roboczej i na praktykach traktują żaków jak wyrobników. Studenci po części sami są sobie winni; przez lata pozwalali sobie na takie traktowanie zaliczając staże jeden po drugim. Za darmo. Dla ładniejszego CV. Najłatwiej znaleźć pracę absolwentom politechnik. I nic dziwnego - ci chociaż cokolwiek potrafią. Filozofowanie i znajomość epok literackich nie zagwarantuje wysokich zarobków. Rynek pracy jest bezlitosny. Zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę potraficie robić?
Źródło: http://biznes.interia.pl/praca/aktualnosci/news/praca-nie-ty...

Komentarze (52)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
ZNiekoniecznie powód do dumy
Odpowiedz
0
enc 02.09.2013 Zgłoś
Autor potrzebował widocznie wiele czasu i ogromnej wiedzy żeby do tego dojść. Głębokie myśli. Może temat na doktorat? Sezon ogórkowy pod koniec lutego... To co się dzieje ze studiami w PL normalne nie jest. Ale skorzystają na tym tylko uczelnie niepubliczne a studenci kierunków renomowanych nie stracą. W plecy będzie reszta.
Odpowiedz
0
Nikola 02.09.2013 Zgłoś
ddd Witajcie! Odwiedźcie moją stronkę www.szybkakaska.hpu.pl Pokażę Wam jak można zarobić pieniążki na oglądaniu reklam, siedząc w domu przy komputerze!! Darmowa rejestracja, naprawdę niezłe zarobki i 100% satysfakcji! Gorące pozdrowienia Nikola!!!!
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
humaniści nie mają żadnych szans - możecie uczyć w szkole polskiego ;) HA ;)
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dokładnie...drażnią mnie "studenci" po kierunku "zbieranie wiśni i zmienianie pieluch", że nie mają pracy...było się uczyć...ja skończyłem budownictwo, dosyć trudne studia i teraz na pracę i kasę za nią nie narzekam...
Odpowiedz
0
Danio 02.09.2013 Zgłoś
Ten artykuł jest żenujący . .. zero obiektywizmu - a wręcz agresywny ton . . . coz jaki portal tacy piszący.
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Mam jedno zasadnicze pytanie kto to towarzystwo wyżywi? W zastraszającym tempie rośnie rzesza ludzi na których trzeba pracować mam na myśli pracę jako namacalne dobro. Z tej pseudo inteligencji która i tak kształci się za pieniądze podatników tylko garstka to ludzie którzy swoją wiedzą i uczciwą pracą będą wytwarzać jakieś dobro. Niestety w naszym społeczeństwie panuje jeszcze takie przekonanie ucz się tak żebyś za wszelka cenę skończył studia bo później nie będziesz musiał pracować mam na myśli pracę przez duże P. Już za niedługo refleksja przyjdzie sama i trzeba będzie się zabrać za uczciwą pracę – oj to będzie tragedia narodowa …
Odpowiedz
0
Andzia 02.09.2013 Zgłoś
Zgadzam się! Wiedza jeść nie da ;]
Odpowiedz
0
gość 02.09.2013 Zgłoś
Kończą trudne studia z budownictwa,a po fazę do narzędziowni z wiadrem chodzą, umieją tylko w filcakach po budowie biegać i pić kawę w kontenerze.
Odpowiedz
0
Marcus 02.09.2013 Zgłoś
Do TEGO powyżej ;/ Jesteś za hmmm...mało inteligentny żeby się wypowiadać. Wybacz, że Cię obrażam ale co to za tekst : pseudo inteligencji...pieniądze podatników. A czy nasi rodzice nie płacą podatków? Więc, my studenci nie mamy prawa się kształcić bo TY na nas płacisz? A przyszło Ci do głowy, że MY musimy nie raz sami zarabiać, żeby wiązać koniec z końcem?. A jeszcze inni mądrzejsi, czy bez filozofii, psychologii, pedagogiki itd.,, mogli by być świetni menadżerowie, kierownicy firm budowlanych, dyrektorzy...Którzy by nie mieli pojęcia o relacjach międzyludzkich, nie mieli by podejścia do zespołu. Bo według tego co piszecie, to powinni być sami budowlańcy, architekci, inżynierowie. A podstawę człowieczeństwa spychacie na drugie miejsce. Tylko gdyby nie humanistyczne zastanawianie się człowieka nad sobą, to byście teraz budowali co najwyżej koło no i może jakiś wóz do niego. Każda dziedzina nauki ma swoją wartość. A studenci drodzy piszący, niech studiują i się od nich odczepcie.
Odpowiedz
0
Pm 02.09.2013 Zgłoś
wiesz, nie każdy humanista to polonista, bo tutaj jest jakieś pomieszanie z poplątaniem. Ja jestem na studiach historycznych, może to nie jest szczyt marzeń,ale jakieś perspektywy są, tylko trzeba się starać. Co do kierunków typu filozofia...cóż, może być ciężko o cokolwiek. W Polsce dzisiaj idzie się by iść na te studia, tutaj niestety powinny być wprowadzane opłaty, gdyż kierunki bez przyszłości nie mają sensu.
Odpowiedz
0
am 02.09.2013 Zgłoś
Prawda jest inna - studiują aby obecnie uniknąć bezrobocia.
Odpowiedz
0
Marcus 02.09.2013 Zgłoś
Do Pm ; ale ja Was jednak nie rozumiem. Po co opłaty? Wziąć to się państwo powinno za ludzi którzy siedzą na kuroniówce a tak naprawdę dorabiają na boku a nie na studentów. Poza tym nie każdego stać na naukę, a Ci najgorsi i tak odpadają bądź sami rezygnują. Na oświacie nie powinno się oszczędzać. Owszem, powinno się promować kierunki przyszłościowe, ale to nie znaczy żeby za te bez przyszłości płacić. W końcu po to nasi rodzice płacą podatki. A Ci co mówią o opłatach to niech sami sobie płacą. Bo być studentem to często oznacza zarabianie małych pieniędzy i wyzysk. A to że pracy nie ma to nie wina studentów. A i jeszcze drodzy podatnicy, końcem końców to później my będziemy Was utrzymywać kiedy nie będziecie w stanie sobie zmienić pieluch. Tak to po prostu działa.
Odpowiedz
0
Marcus 02.09.2013 Zgłoś
Do Pm : Miało być Ciebie a nie Was (pomyłka). I wtrącę tylko jeszcze jedno bo czasu nie mam. Lepiej być wykształconym bezrobotnym niż po podstawówce. Bo osoba mądra (oczywiście nie każdy student jest mądry), zna swoją wartość i prędzej czy później sobie znajdzie pracę, a nie będzie narzekał na życie, u Pani Krystyny pod sklepem z tanim winem.
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Wiecie... Jak się idzie na rozmowę w sprawie pracy i słyszy coś w stylu: "Panie, u mnie nawet sprzątaczki mają wyższe wykształcenie", to na prawdę trudno nie myśleć o "zrobieniu studiów", żeby choć na "sprzątaczkę" się załapać... :-/ Taki poj...ny rynek się zrobił - cierpią na tym wszyscy, ale kto to zmieni?
Odpowiedz
1
sieciarz 02.09.2013 Zgłoś
Zawsze można założyć firmę i postarać się o dofinansowanie nawet 40 tys. zł. więcej na http://www.ordo.info.pl
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
kiedyś się też studiowało między innymi po to żeby nie iść do woja teraz nie wiem po co komu takie kierunki jak filozofia, socjologia chyba dla podniesienia własnego ego
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
i dlatego nie ma komu pracować
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Jeżeli w byle psiej pracy, na byle jakim stanowisku wymaga się papierka, ot tak dla zasady, to trudno się dziwić, że ludzie kończą studia ot tak, dla zasady. Zresztą ilu potrzeba budowlańców, inżynierów aby przesycić rynek pracy, ile lat?
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Przepraszam bardzo, ale autor tegoż artykułu najwyraźniej nic ze studiami nie miał wspólnego. Po pierwsze stawiając tezę w tytule, iż co drugi młody Polak studiuje wypadało by powołać się na wiarygodne badania. Po drugie obserwując otoczenie śmiało mogę stwierdzić, iż nie tylko co drugi ale nawet co dwudziesty nie kończy studiów, a już na pewno z tytułem mgr. Polecam więcej profesjonalizmu.
Odpowiedz