Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Chcesz pewnej pracy? Idź na uczelnię wojskową!

Chcesz pewnej pracy? Idź na uczelnię wojskową!
Jeśli Twoimi idolami są Janek, Gustlik, Szarik i Rudy 102, kręcą Cię poligon, koszary, wspólne prysznice i wojskowe konserwy - powinieneś zostać żołnierzem. I to nie jakimś tam szeregowym. Najlepiej skończyć militarne studia, po których praca jest gwarantowana. A tego przecież chcesz od państwa, prawda? Godziwej pracy i płacy? Proszę bardzo. Nabór na studia wojskowe prowadzą w Polsce aż cztery uczelnie. Są to: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Każda z nich daje swoim adeptom żołd, wikt i opierunek. Za darmo! Żeby jednak dostać się na wymarzone studia wojskowe - trzeba się pospieszyć. Uczelnię należy wybrać do końca marca, na długo przed zdaniem matury. Najpierw trzeba zarejestrować swoją kandydaturę a później czekać na na skierowanie do WKU, czyli Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej dla miejsca zamieszkania rekruta. I tu zaczyna się egzaminacyjne sito. – Kandydata skierujemy na badania lekarskie oraz testy psychologiczne. Od ich wyników zależy, czy weźmie udział w dalszym etapie rekrutacji – informuje Sylwia Grygier, referent wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie, czytamy w "Panoramie Leszczyńskiej". Jeśli uda się przebrnąć ten etap, rekrut kierowany jest na rozmowę kwalifikacyjną i egzaminy sprawnościowe, np. z pływania. Ubiegając się o miejsce w szkole wojskowej warto na maturze dobrze zdać matematykę i angielski. Żeby się później dogadać na wojnie. Liczba miejsc na studiach militarnych jest co roku odgórnie ustalana przez MON. To naprawdę bezpłatne studia. Każdy żak dostaje darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i jedzenie. Do tego żołd - od 800 złotych miesięcznie na pierwszym roku do nawet 5 tys. na piątym. Nieźle? Takie studia trzeba jednak odpracować w polskiej armii. Po skończeniu studiów absolwent opuszcza mury uczelni z pierwszym stopniem oficerskim, czyli podporucznikiem oraz kontraktem (od 18 miesięcy do 3 lat) na służbę wojskową. Jeśli nie chce jej podjąć, musi zwrócić pieniądze za kształcenie. I tak powinno być, prawda?
Źródło: http://panorama.media.pl/content/view/364731/

Komentarze (17)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
szarik moim idolem??? no bez jaj!!! ........................ http://s325-ninja.blogspot.com/
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
dokladnie, zwykly szary piechór nie ma nawet co startowac do tej szkoly, takze redakcjo unifaface nie dawajcie nadzieji na lepsze jutro tym co sa zieloni w tym temacie
Odpowiedz
-1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
mam pytanie czy taki zwykły szarak jak ja może pójść na takie studia, nie będąc w wojsku??
Odpowiedz
3
Gość 02.09.2013 Zgłoś
na WAT jesli sie startuje to dobrze miec plecy (chyba jak wszedzie) ale tutaj nie znajdziesz wojskowego który nie ma w rodzinie jakiegos wojskowego albo kogos z WAT'u. i studenci wojskowi WAT'u sami sie do tego przyznają ze dostali sie tutaj tylko dlatego ze mają plecy, a w ogóle składali papiery na uczelnie wojskową tylko dla kasy
Odpowiedz
0
zwykły człowiek 02.09.2013 Zgłoś
Od kiedy to na V roku studiów wojskowych dostaje się 5 tys. złotych żołdu?Podajecie jakieś zmyślone z sufitu dane a później zwykli ludzie myślą że w tym wojsku to Bóg wie ile kasy dostają. Miałem kiedyś trochę do czynienia z tym środowiskiem i i wcale nie jest tak całkiem słodko i kokosów to się na MON-ie nie zbije.Jedyny plus to że po takiej szkole ma się gwarantowane (lepsze lub czasami gorsze:(() miejsca pracy.Jednakże najlepsze rozwiązanie to skończenie darmowych studiów wojskowych(patrz. WAT najlepiej na jakimś intratnym kierunku) i znalezienie pracy w cywilu w dobrze prosperującej firmie np. informatycznej :))) lol Pozdrawiam
Odpowiedz
3
Rrrrr 02.09.2013 Zgłoś
Tak krótkie kontrakty maja absolwenci kursów oficerskich, po 5letniej szkole wojskowej trzeba służyć 10 lat co najmniej. Z żołdem również bardzo przesadziliscie, wynosi 1000zl na pierwszym roku do ok. 2tys. na piątym. Także polecam się czegoś najpierw dowiedzieć przed pisaniem podobnych artykułów;)
Odpowiedz
6
Gość 02.09.2013 Zgłoś
nawet można usłyszeć pytanie-,,a kogo pan tutaj zna?"
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
nie prawda! Dostałam się na WAT, nie mam wujka żołnierza ani cioci w kadrach, a jednak dobrze zdana matura z matematyki i fizyki, bo te są najwyżej punktowane na WAT-cie, oraz testy sprawnościowe (bieganie - krótki i długi dystans, zwis na drążku) zrobiły swoje!! nie ma sensu szukać dziury w całym - jak ktoś nic nie zrobił to niech nie narzeka na brak perspektyw
Odpowiedz
14
Gość 02.09.2013 Zgłoś
popieram wypowiedź wyżej, również dostałem się bez żadnych pleców i nie był to dla mnie jakiś większy wysiłek
Odpowiedz
11
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nowy portal społecznościowy zapraszam na zaglądnięcie ewentualne za kliknięcie [ zarejestrowanie ] z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam Paweł założyciel portalu friendsinspace zapr
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
"Każdy żak dostaje darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i jedzenie."
Odpowiedz
2
Gość 28.10.2013 Zgłoś
na 1 roku 823 zł.i wiem co biorę. Więc skąd ten 1000? a do tego trzeba solidnie się napracować,żeby tam być....spróbujcie a potem mówcie....
Rrrrr: Tak krótkie kontrakty maja absolwenci kursów oficerskich, po 5letniej szkole wojskowej trzeba służyć 10 lat co najmniej. Z żołdem również bardzo przesadziliscie, wynosi 1000zl na pierwszym roku do ok. 2tys. na piątym. Także polecam się czegoś najpierw dowiedzieć przed pisaniem podobnych artykułów;)
Odpowiedz
1
Gość 28.10.2013 Zgłoś
zobacz w punktacji rekrutacyjnej i sam zdecyduj , co ci sie opłaca zdawać
Gość: Czy matura z angielskiego i matematyki musi być rozszerzona ?
Odpowiedz
0
Gość 03.12.2013 Zgłoś
Najważniejsze są wyniki maturalne, a nie znajomości.
Odpowiedz
0
Gość 06.12.2013 Zgłoś
po WAT'cie tez ma sie stopien oficera?
Odpowiedz
0
janeq 02.09.2013 Zgłoś
taa, tylko nie napisali, że tam maja szanse sie dostac tylko plecaki
Odpowiedz
4
Gość 26.09.2013 Zgłoś
Czy matura z angielskiego i matematyki musi być rozszerzona ?
Odpowiedz