Studenckie życie jest OK! donosystudenckie@uniface.pl

Brakuje absolwentów informatyki

Brakuje absolwentów informatyki
Od 2006 roku obserwujemy trend spadkowy liczby absolwentów informatyki - wynika z najnowszego raportu portalu rynekpracy.pl. W ub. roku mury uczelni wyższych opuściło w Polsce 15,2 tys. świeżo upieczonych informatyków, a więc o blisko 2 tys. absolwentów mniej niż pięć lat wcześniej - czytamy w raporcie. Pracy dla komputerowych magików jest w bród - co piąte ogłoszenie o pracę w Polsce dotyczy informatyki i nowoczesnych technologii. Najpilniej poszukiwani są programiści (40 proc. ogłoszeń). Ile zarabiają informatycy? Ich przeciętne wynagrodzenie wynosiło w 2010 roku 5100 zł. Najwięcej zarabiają informatycy w województwie mazowieckim (średnio 6500 zł), najmniej w podkarpackim (średnio 3288 zł). Firmy najczęściej poszukują osób na stanowiska poszukują osób na stanowiska software developer, system administrator oraz programista Python. Pełny raport znajdziecie tu: http://www.rynekpracy.pl/Rynek-pracy-IT.pdf

Komentarze (13)

Gość 02.09.2013 Zgłoś
Nie brakuje absolwentów po studiach informatycznych, jest ich aż za dużo. Brakuje INFORMATYKÓW!!!
Odpowiedz
1
Gero 02.09.2013 Zgłoś
Informatyków nie brakuje, natomiast programistów jest jak na lekarstwo.
Odpowiedz
0
Pitia 02.09.2013 Zgłoś
To że skończy się studia nie oznacza że jest się czegoś wartym Są informatycy i resetowcy tych drugich jest w bród
Odpowiedz
0
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Hehe, wlasnie dlatego bede mial swietna sytuacje zawodowa
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Informatyków? Po studiach? A od kiedy kształcono informatyków? O ile kształcono to tylko zaawansowanych użytkowników pakietu biurowego MS Office i kilku produktów firmy z Redmont. INFORMATYKA to nauka o przetwarzaniu informacji! Ale żeby nauczyć się je przetwarzać, to najpierw trzeba mieć informacje! I to nie w postaci już przetworzonej jak to ma miejsce w internecie! A tak w ogóle, to czas zmienić pojęcie zawodu informatyka! Bo jakim informatykiem jest ludzik co jedynie potrafi zainstalować MS Windows i zaktualizować bazy antywirusów? Pomijam także trywialne umiejętności wymiany podzespołów elektronicznych na nowe. Czas aby na studiach informatycznych uczono programowania w różnych językach! Od assemblera, do języków najwyższego poziomu. Ale, że komputer to tylko bardziej zaawansowany kalkulator, to główny wymóg stawiać na matematykę, a konkretnie na analizę matematyczną! Bo nawet grafika komputerowa to wynik zwykłych funkcji matematycznych!
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
gosciu nademną jest totalnym debilem widac ze nie skończył szkoły idiota ze wsi . Ja w liceum mam juz całą analize matematyczna o programowaniu juz nie wspomne bo mam to juz od roku. a ty pewnie nawet nie potrafisz rozwiązać najprostszych wielomianów.. prawdopodobienstwo wynosi 100 %
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
ja tam dałem sobie spokój ze szkołą zaraz po gimnazjum, a pracy w inf mam tyle,ze nie wiem za co czasami sie brac.
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
chwala absolwentom politechnik kierunków informatyka , automatyka i robotyka bez nich Polska byłaby zerem a tak jesteśmy w czołówce światowej..
Odpowiedz
2
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Haha w liceum całą analizę? Niby jak, skoro parę lat temu zlikwidowali nawet proste pochodne z programu nauczania? Poza tym na studiach uczą programowania i matematyki, zatem wypowiedź powyżej troche bez sensu.
Odpowiedz
0
ph 02.09.2013 Zgłoś
Na rynku pracy jest mnie wiecej tak: 30% informatycy, 70% absolwenci. Nie ma co sie dziwic, ze brakuje informatykow, skoro pracodawcy w ogole nie chca zatrudniac absolwentow :)
Odpowiedz
1
Gość 02.09.2013 Zgłoś
Ostatnio dużo słyszałam o skuptelefonow.pl , że w ciągu 24 godzin od wysłania telefonu kurierem jest już gotówka na koncie i nie trzeba wystawiać przedmiotu na żadnych portalach aukcyjnych, aby sprzedać telefon. Czy ktoś z Was już tak sprzedawał telefon? Wiecie cos na ich temat?
Odpowiedz